• انتشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۳:۳۴
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 36691
پرینت
جنرال دیوید پترائوس:

با خروج نیروهای خارجی از افغانستان حکومت این کشور سقوط می کند

جنرال دیوید پترائوس رییس پیشین سی آی ای در یک مقاله که در روزنامه وال استریت ژورنال به نشر رسید خواهان تکرار نشدن تجربه عراق در افغانستان شده است.

این جنرال بازنشسته امریکایی می‌گوید ایالات متحده عراق را رها کرد، اما او ازاداره ترمپ می خواهد تا این تاریخ را درافغانستان تکرار نکند.

پترائوس که تجربه فرماندهی نیروهای امریکایی را درافغانستان نیز دارد بر این باور است طالبان هیچ شکی نگذاشته اند که درصورت خروج نیروهای امریکایی ازافغانستان، برای سرنگونی حکومت افغانستان دست به کار نشوند.

آقای پترائوس در این مقاله می‌گوید به نظرمی‌رسد پس ازماه ها مجادله و مذاکره  توافق صلح میان امریکا وطالبان به زودی اعلام خواهد شد ودر بدل تعهد طالبان برای همکاری برضد هراس‌افگنان جهانی و وارد شدن به گفت‌وگو با حکومت  افغانستان، حضورنظامی امریکا درافغانستان کاهش خواهد یافت.

این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شوند که خروج نیروهای امریکایی از افغانستان یکی از بخش‌های کلیدی مذاکرات میان امریکا و طالبان در دوحه است. 

در همین حال، ملا خیرالله خیرخواه، عضو دفتر طالبان در قطر به تازگی گفته است احتمال دارد گفت‌وگوهای این گروه با نمایندگان امریکا پس از عید قربان نیز ادامه یابند.

این عضو گروه طالبان، گفت ممکن است زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح که رهبری هیئت امریکا را در گفت‌وگو با طالبان به عهده دارد، پس ازعید به دوحه برگردد و در حضور نمایندگان سازمان ملل، سازمان همکاری‌های کشورهای اسلامی و نماینده‌گان کشورهای همسایه، توافق صلح میان طالبان و امریکا امضا شود.

ملاخیراالله خیرخواه در این باره بیان داشت: «پس از امضای توافقنامه صلح، روی موارد دیگر چون آغاز مذاکرات میان افغانان بحث خواهد شد.»

زلمی خلیل‌زاد، چهار روز پیش، پس از گفت‌وگو با طالبان در قطر به هند رفت و از آن‌جا عازم نروژ شد.

او در دیدارش با وزیرخارجۀ نروژ گفت این کشور می توانند نقش تسهیل کننده در مذاکرات صلح افغانستان را بازی کند.

وزارت خارجه امریکا می‌گوید آقای خلیل‌زاد در تلاش است تا تمامی طرف‌ها را به میز گفت‌وگو بکشاند.

مورگان اورتگوس، سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا گفت:«خلیل‌زاد و افراد دیگری ما می‌کوشند تمامی طرف‌ها را به پای میز بیاورند. ما زمان زیادی را برای توجه روی مذاکرات با طالبان سپری می‌کنیم و به همان اندازه به‌گونۀ فوق‌العاده بر گفت‌وگوها میان افغانان نیز توجه کرده‌ایم.»

هم‌زمان با این، هیئتی از گروه طالبان از دفتر قطر، به اندونیزیا و سپس به ازبیکستان رفتند.

از سویی هم، خبرگزاری قطر می‌گوید امیر این کشور در یک تماس تلیفونی با رییس‌جمهور ترمپ، دربارۀ گفت‌وگوهای امریکا و طالبان در دوحه، بحث کرده‌‌است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *