• انتشار: 13 جولای 2019
  • ساعت: 15:43
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35869
پرینت
طالبان:

با حضور نیروهای خارجی در افغانستان انتخابات برای ما معنایی ندارد

طالبان اعلام کرده اند با حضور نیروهای خارجی در افغانستان انتخابات ریاست جمهوری آینده در افغانستان برای آنها معنایی ندارد.

شیرمحمد عباس استانکزی، عضو ارشد هیات گفت‎‌وگوکننده طالبان  به تازگی درمصاحبه‌ی با یک روزنامه جاپانی گفت برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری افغانستان در حضور نیروهای خارجی در این کشور برای طالبان غیرقانونی و غیرقابل پذیرش است.

این مذاکره‌کننده ارشد طالبان تأکید کرد کشورهای اروپایی و آسیایی به‌ویژه جاپان باید خروج نیروهای خارجی از افغانستان را تضمین کنند.

آقای استانکزی گفته‌است: “بربنیاد طرحی‌که ما دربارۀ آن توافق خواهیم کرد، یک توافق‌نامه در برابر تضمین‌کنند‌گان امضا خواهد شد. امیدوارم که کشورهای اروپایی و آسیایی تضمین‌کنند‌گان این توافق باشند. در این‌باره تمامی طرف‌ها تصمیم خواهند گرفت و جاپان یک کشور مهم است و می‌تواند در میان تضمین‌کنند‌گان باشد.”

به‌ گفته او، پس از آغاز خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، طالبان ماده‌های توافق‌نامه را با واشنگتن عملی خواهند کرد.

دور هفتم گفت‌وگوهای صلح میان زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با طالبان مسلح هفته گذشته پایان یافت. خلیل‌زاد گفته‌است که این دور از گفت‌وگوها مؤثر بوده و دوطرف از پیشرفت در این مذاکرات سخن گفته‌اند.

در این دور از گفت‌وگوها، روی جدول زمانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تضمین‌دادن طالبان به استفاده ‌نشدن از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر، مذاکرات بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس گفت‌وگو شده‌است.

زلمی خلیلزاد می‌گوید که امریکا می‌‎خواهد که پس از خرج نیروهای خود از افغانستان، یک میراث «خوب» در این کشور به جا بگذارد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که خروج نیروهای خارجی یکی از پیش‌شرط‌های اصلی طالبان برای دست‌کشیدن از جنگ است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *