• انتشار: 22 آوریل 2017
  • ساعت: 15:45
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20250
پرینت
وزارت انرژی و آب:

با تکمیل شدن بندکمال خان ۸۰ هزار هکتار تحت آبیاری قرار می گیرد

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب در پیوند به آغاز به کار بخش سوم بند کمال خان در نمیروز اظهار کرد که با تکمیل شدن این بند، ۸۰ هزار هکتار زمین زراعتی تحت آبیاری قرار می گیرد.

 

آقای عثمانی، امروز شنبه در نشستی خبری گفت که در آینده با توسعه مدیریت آبی، این بند تامین آب برای ۱۷۴ هزار هکتار مهیا خواهد کرد.

بخش سوم بندکمال خان، پنجشنبه هفته گذشته با حضور محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و برخی از مقام های دولتی شروع به کار کرد.

این بند، به ارتفاع ۱۶٫۵ mمتر و طول ۱٫۶ کیلومتر اعمار می شود. سرریز کانکریتی آن ۴۵۰ متر طول دارد. شامل چهار توربین، و یک استیشن برق است. ساختمان آبگیر بند، شامل ۴ کالورت یا تونل است.

ارزش قرار داد بند کمال خان بیشتر از ۷۸,۷۷۷,۳۸۷٫۱۳ دالر امریکایی با شرکت ساختمانی آسیا بنا از افغانستان و شرکت های  PIMTEK/SAROL از کشور ترکیه عقد شد.

وزیر انرژی و آب در نشست خبری امروز خود هم چنین گفت که با تکمیل شدن این بند سیلاب ها کنترول می شود و خطرات ناشی از ان کاهش خواهد یافت.

آقای عثمانی همچنین افزود که با تکمیل شدن بند کمال خان، کنترول و مدیریت آبهای فرا مرزی و تطبیق درست معاهده هلمند صورت خواهد گرفت و حدود ۱۰ میگاوات برق تولید خواهد شد.

وی به تامین آب برای توسعه جنگلات و مالداری، غذیه آبهای زیرزمینی، بهبود وضعیت محیط زیستی، احیا مجدد وایجاد شرایط مناسب حیات وحش و زمینه سازی برای فعالیتهای اقتصادی واجتماعی و کاهش فقر، ایجاد اشتغال برای مردم و جلوگیری از مهاجرت اشاره کرد.

وزیر انرژی و آب گفت: ما نمی خواهیم آب عرصه ای برای تقابل باشد. این خواسته وقتی قابل تحقق است که واقعیتهای حاکم بر مساله را بپذیریم. آن واقعیتهای بزرگ معاهده هلمند و تغییر اقلیم است. معاهده هلمند برای هر دو طرف معاهده مناسبی است. به همین جهت مردم افغانستان از مرحوم موسی شفیق و مردم ایران از شاه فقید خود سپاس گزار باشند.

او ادامه داد، اگر از این حقابه به خوبی استفاده شود٬ مردمان هر دو طرف می توانند نیازهای خود را بر طرف کنند. اگر به گونه درست از آب استفاده شود و بدرستی مدیریت شود٬ آب تعیین شده می تواند پاسخگوی نیازها باشد. واقعیت دیگر آن است که خشکسالی برا طبیعت منطقه حاکم شده است.

کار ساخت این بند که یکی از پروژه های مهم توسعه ای کشور است در سال ۱۳۴۵ خورشیدی آغاز شد و شامل سه مرحله می باشد که از این میان دو مرحله نخست آن تکمیل شده است و به گفته انجنیر علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب مرحله دوم این بند با “سختی” ها و پس از نزدیک به ۵۰ سال تکمیل شد.

بند کمال خان در ۱۸ کیلومتری شمال ولسوالی چاربرجک ولایت نیمروز و بالای دریای هلمند ساخته شده است؛ این بند ۹۵ کیلومتر از شهر زرنج مرکز نیمروز فاصله دارد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *