• انتشار: 24 نوامبر 2015
  • ساعت: 15:26
  • سرویس: علمی
  • کدخبر: 4602
پرینت
بنیاد خدمات صحی آقا خان:

با آگاهی دهی، مشکلات روانی کاهش می یابد

بنیاد خدمات صحی آقاخان با همکاری وزارت صحت عامه و چند نهاد خیریه خارجی یک کارگاه انکشافی در مورد بهبود صحت روانی به وسیله تکنولوژی در بدخشان سازمان دهی کرده است.

 

این پروژه در ۴ ولسوالی ولایت بدخشان توسط پیامک/اس ام اس به شهروندان بدخشانی در مورد مشکلات روانی معلومات ارایه می کرد.

عبادالله هدایت، مسئول خدمات صحی بنیاد آقاخان می گوید که با آگاهی دهی میزان مشکلات روانی و ترس از مشکلات روانی (تابو) کاهش می یابد.

آقای هدایت افزود، این برنامه در ولسوالی های دوردست ولایت بدخشان عملی شد و نتیجه خوبی به وجود آورد.

بنیاد خدمات صحی آقاخان، معلومات را از طریق اس ام اس به مخاطبان خود-سنین بین ۱۵ تا ۲۱ سال- با گویش و یا زبان محلی به صورت ساده می فرستاد.

پیام ها حاوی چهار مشکل اصلی (افسردگی، اضطراب، تشویش و استرسزای بعد از تصادفات و اعتیاد دوایی) بود و اسباب، عوارض و علایم آن را مشخص می کرد.

بنیاد خدمات صحی آقاخان می گوید که تاکنون ۱۲ هزار پیام این گونه به ۱۴۰۰ مشترک ثبت شده در ۴ ولسوالی ولایت بدخشان فرستاده شده است.

آنان می گویند که این پروژه واقعه های مشخص کاهش در استیگمای وابسته به صحت روانی در اجتماعات عام، بهبود در آگاهی عامه و بزرگسالان و بهبود در تریاژ و راجع نمودن واقعات تعیین شده را نشان می دهد.

به گفته آنان، این پروژه توانسته استفاده از مهارت های صحت الکترونیک در افزایش سطح آگاهی در مورد صحت روانی، اموزش کارکنان صحی جامعه و شناسایی و تداوی مریضان روانی تاثیر به سزای بگذارد.

براساس گزارش های منتشر غیر رسمی ۷۲ درصد بانوان و حدود ۶۰ درصد آقایان مصاب به افسردگی و اضطراب هستند.

سید عطالله سعیدزی، رئیس عمومی ارزیابی سیستم معلومات صحت روانی وزارت صحت عامه می گوید که جنگ، ناامنی، فقر، بیکاری و خشونت از عوامل اصلی مشکلات روانی در کشور است.

آقای سعیدزی افزود که آمار دقیقی از کسانی که مشکلات و امراض روانی دارد، مشخص نیست.

او افزود که در حمل سال ۱۳۹۵ یک سروی ملی در کشور انجام خواهد شد تا آمار دقیق کسانی که به بیماری و مشکل روانی مصاب هستند، مشخص شود.

گفتنی است که چندی پیش وزیر صحت عامه در روز جهانی مقابله با امراض روانی گفته بود که بیش از ۵۰ درصد اتباع کشور به مشکل روانی مصاب هستند که ۳۰ درصد آنان بیمار روانی هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *