• انتشار: 19 جولای 2017
  • ساعت: 17:41
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22760
پرینت

با آزاد سازی ولسوالی ناوه، ۳۲ هزار شاگرد دوباره به مکتب رفتند

مسئولان ریاست معارف ولایت هلمند می گویند که با اخراج شورشیان گروه طالبان از ولسوالی ناوه ولایت هلمند، ۳۲ باب مکتب دوباره شروع به فعالیت کرد و ۳۲ هزار شاگرد مشغول به تحصیل شدند.

قدرت الله یعقوبی، رییس معارف ولایت هلمند می گوید، با بیرون راندن طالبان از ولسوالی ناوه ۳۲ مکتب به روی دانش آموزان بازشده که به گونه مجموعی اکنون ۲۲ هزار دانش آموز در مکاتب این ولسوالی مشغول آموزش اند.

مرکز رسانه های حکومت با نشر خبرنامه ای به نقل از رئیس معارف ولایت هلمند نوشته است که ۵۰ صنف ویژه برای دانش آموزان دختر که هر صنف گنجایش ۳۰ دانش آموز را دارد، نیز فعال شده است.

ولسوالی ناوه که تا چند روز پیش در کنترول طالبان بود، در آغاز هفته روان از تسلط این گروه بیرون شده و به کنترول دولت در آمد.

حضور طالبان در این ولسوالی خدمات عامه برای باشندگان این ولسوالی را با دشواری روبه رو کرده بود اما نیروی امنیتی و دفاعی کشور با تصرف دوباره این ولسوالی اکنون زمینه این خدمات را برای باشندگان آن فراهم کرده اند.

در خبرنامه نوشته شده است که فعال بودن مکاتب از خواست های اساسی باشندگان ولایت هلمند است و به گفته رییس معارف این ولایت درحال حاضر، ۲۷۳ مکتب ذکور و اناث در این ولایت فعالیت دارند که در آنها بیش از ۶۱ هزار دانش آموز دختر و۱۵۶۶۰۰ دانش آموز پسر مشغول آموزش اند.

رییس معارف ولایت هلمند گفت با آغاز سال تعلیمی برخی مکاتبی که به دلیل قرار داشتن در ساحات زیر کنترول طالبان به روی دانش آموزان بسته بود، نیز دوباره فعال شده است.

گفتنی است که رفت و آمد باشندگان این ولسوالی به شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند که پیش از این با مشکلات زیادی همراه بود، اکنون بهتر شده است.

باشندگان ولسوالی ناوه پیش از این به دلیل بسته بودن مسیر میان این ولسوالی تاشهر لشکرگاه، شش ساعت زمان را برای رسیدن به مرکز ولایت هلمند سپری می کردند، اما اکنون با بازشدن مسیر جاده اصلی می توانند درجریان ۲۰ دقیقه از ولسوالی ناوه به شهر لشکرگاه برسند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *