• انتشار: 14 اکتبر 2016
  • ساعت: 22:57
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 14357
پرینت
مقامات پنتاگون:

باوجود حملات هوایی آمریکا، جنگ در افغانستان به نفع طالبان پیش می رود

برخی مقامات در پنتاگون می گویند با وجود اینکه نیروهای آمریکایی حملات هوایی شان را در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان گسترش داده اند، جنگ اما به نفع طالبان در حال پیشروی است.

یک مقام ارشد پنتاگون که خواست نامش فاش نشود امروز (جمعه) به واشنگتن پست گفت اوضاع امنیتی در افغانستان در حال وخیم تر شدن است.

وی گفت: “باوجود اینکه نیروهای آمریکایی صلاحیت بیشتر یافته اند تا حملات هوایی شان را در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان گسترش بدهند، جنگ اما به صورت یکطرفه به نفع طالبان در حال پیشروی است.”

او وضعیت افغانستان را “بن بست فرسایشی” توصیف کرد.

به گفته این مقام وزارت دفاع آمریکا، صلاحیت دادن بیشتر به نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان برای گسترش حملات هوایی، موقتی بود، اما به نظر می رسد که این تصمیم همچنان ادامه دارد و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

آدام استامپ یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت “دستور حملات هوایی نیروهای آمریکایی علیه شورشیان و در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان برقرار خواهد بود، تا به جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان انعطاف پذیری بیشتری بدهیم تا بتواند فرصت های بیشتری به منظور حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ با شورشیان داشته باشد.”

باراک اوباما در اوایل ماه جوزای سال جاری طی فرمانی تحت عنوان «تاثیر استراتژیک» به نیروهایش در افغانستان اجازه داد تا حملات هوایی شان را در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان در نبرد با شورشیان طالبان افزایش دهند.

این مقام پنتاگون می گوید اما این افزایش صلاحیت نیروهای آمریکایی در افغانستان، تنها کمکی که به نیروهای امنیتی کرد این بود که نگذاشت شورشیان طالبان مناطق کلیدی مانند مراکز ولایت ها را در تصرف خود بگیرند، (حداقل برای مدتی طولانی نتوانستند این کار را انجام دهند، زیرا شهر کندز تاکنون دو مرتبه به تصرف شورشیان در آمده است.)

در سال ۲۰۱۷ آمریکا تعداد سربازانش را از ۹۸۰۰ سرباز فعلی به ۸۴۰۰ نفر می رساند. در کمپاین انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا که طی روزهای آینده نیز شدت گرفته است، کمتر نامزدی به وضوح مشخص کرده است که چه تصمیمی درباره آینده جنگ افغانستان خواهند گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *