• انتشار: ۱۱ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۲:۲۱
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 23151
پرینت
سیگار:

باوجود تلاش های بسیار، درآمد حاصل از کشت خشخاش در افغانستان دو برابر شده است

براساس گزارشی دیگر از اداره بازرسی آمریکا از بازسازی افغانستان (سیگار) تجارت خشخاش در افغانستان که منبع درآمد قاچاقیان مواد مخدر و سازمان های تروریستی بوده، دو برابر شده است.

اداره بازرسی آمریکا از بازسازی افغانستان (سیگار) روز گذشته همراه با دیگر گزارش هایی از روند توسعه در افغانستان نوشت که در سال گذشته میلادی ۳٫۲ میلیارد دالر تریاک در افغانستان تولید شد، در حالیکه این رقم در سال ۲۰۱۵ نزدیک به ۱٫۵۶ میلیارد دالر بود.

این افزایش تقریبا دو برابری طی یک سال در حالی است که آمریکا ۸٫۶ میلیارد دالر تاکنون برای مبارزه علیه مواد مخدر در افغانستان هزینه کرده است.

انتظار می رود که درآمد حاصل از تریاک در سال جاری میلادی بسیار بیشتر از رقم ۳٫۲ میلیارد دالر سال گذشته شود.

افغانستان نزدیک به ۸۰ فیصد تریاک جهان را تولید می کند، و با وجود اینکه تلاش ها برای مبارزه در این راستا افزایش یافته است، تنها ۰٫۳ فیصد مزارع کشت خشخاش نابود شدند.

این صنعت در حال رشد نه تنها ملت های گرسنه به هیروئین را به دام می اندازد، بلکه معضلی نیز برای خود افغان ها شده است که در تلاشند خودشان را از سال ها جنگ و درگیری و حمله از سوی سازمان های تروریستی متعدد رها کنند.

سیگار در این گزارش علاوه می کند: “براساس مستندات جهانی، استفاده مواد مخدر توسط زنان و کودکان بسیار بالا است، و تقریبا ۳۰٫۶ فیصد خانه داران در جهان معتاد به یک نوع از مواد مخدر بوده اند.”

گزارش همچنین می نویسد: “مواد مخدر تولید شده در افغانستان سبب تولید جرم می گردد، شورشیان را تمویل مالی می کند و از سویی دیگر، صدها میلیون دالر هزینه روی دست دولت افغانستان می گذارد تا صرف فعالیت های صحی، جلوگیری از جرایم و یا تلاش برای رشد تولید اقتصادی بکند.”

در یک سروی که سال گذشته انجام شد، نشان داد که ۱۷ فیصد دهاقین در کشور ترس از کشت خشخاش بخاطر مسایل اسلامی داشتند، ۱۰ فیصد ترس از اعتیاد و تنها ۹ فیصد دهاقین ترس از این داشتند که محصولاتشان توسط دولت نابود گردد.

در حالی که ۴۹ فیصد از دهاقین پول را به عنوان انگیزه خود برای کشت خشخاش اعلام کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *