• انتشار: ۱۱ حمل ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۲:۵۴
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 33425
پرینت

بانک مرکزی از افزایش ذخایر ارزی افغانستان خبر داد

به گفته مسئولین بانک مرکزی افغانستان ذخایر ارزی کشور با رسیدن به هفت میلیارد و هشت صد میلوین دالر نوعی افزایش در ذخایر ارزی کشور در چند سال اخیر را نشان می‌دهد.

براساس اعلام مقامات بانک مرکزی این رقم ذخایر ارزی در حال حاضر  پشتوانۀ پولی نسبتا بهتری نسبت به شماری از کشورهای همسایۀ افغانستان را بیان می‌کند.

خلیل صدیق، رئیس بانک مرکزی می‎گوید در سال گذشته، این بانک تنها صدمیلیون دالر را از تکتانۀ این ذخایر بدست آورده‌است که این رقم در سال‌های اخیر بی‌پیشینه بوده‌است.

آقای صدیق افزود: «در حال حاضر وضیعت ما در ذخایر ارزی مان نسبت به شماری از کشورهای همسایه ما که جمعیت بیشتر دارند بهتر است.»

در همین حال، اتاق تجارت بین‌المللی، سرمایه‌گذاری بخشی از این پول را و یا به گردش گرفتن آن را به سود اقتصاد کشور می‌داند. به گفتۀ مسؤولان این نهاد، حداقل این پول باید در ایجاد یک بانک قرضه‌های کشاورزی و یا رهنی بکار گرفته شود تا مفاد دوباره بدست دهد.

عبدالقدیربهمن، رییس هیئت عامل اتاق تجارت بین‌المللی در این باره افزود: «این نوید خوش است. اما باید این پول از راکد ماندن نجات پیدا کند؛ در وضیعت کنونی نیاز است که با این پول کار شود و یک فعالیت اقتصادی به راه بافتد تا مفاد بدست بدهد.»

بربنیاد تحلیل‌های مالی جهان، هرگاه ذخایر ارزی یک کشور برای سه تا شش ماه کُل واردات همان کشور را بسازد وضیعت مالی این کشور بهتر ارزیابی می‌شود اما در افغانستان با درنظرداشت این‌که در حدود پنجاه درصد بودجۀ توسعه‌یی اکنون هم از کمک‌های خارجی است این تحلیل متفاوت خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *