• انتشار: 19 دسامبر 2015
  • ساعت: 13:41
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 5239
پرینت

بانک انکشاف آسیایی ۲۷۵ میلیون دالر برای تقویت زیر بنای انرژی کمک کرد

بانک انکشاف آسیایی به منظور تقویت زیر بنای انرژی در کشور، موافقتنامه ای را به ارزش ۲۷۵ میلیون دالر برای اتصال انرژی بین افغانستان و ترکمنستان امضاء کرد.

این موافقتنامه بین اکلیل حکیمی، وزیر مالیه و تومایس پنیلا، رئیس بانک انکشاف آسیایی در افغانستان به امضاء رسید.

آقای تومایس پنیلا رئیس بانک انکشاف آسیایی در افغانستان هنگام امضای این موافقتنامه گفت: “منابع انرژی ناکافی و عدم تعادل عرضه و تقاضا، فرصت های رشد و درآمد را محدود ساخته و سبب ایجاد نابرابری های اقتصادی گردیده که می تواند ناامنی و نارضایتی را به بار بیاورد”.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه نیز با تایید این مطلب گفت که: “این نوع همکاری می تواند برنامه عرضه انرژی حکومت را که بیش از ۱۰ میلیارد دالر هزینه داشته وهدف آن که تامین برق و افزایش رشد اقتصادی و کاهش فقر می باشد تقویت بخشد.”

اوایل ماه جاری هیأت عامل بانک آسیایی ۱٫۲ میلیارد دالر کمک را جهت بالا بردن عرضه انرژی، موثریت بخش انرژی و پیشرفت در تجارت انرژی منظور نموده بود.

این کمک ها قرار است در چندین قسط به مصرف خواهد رسید که قسط اول آن ۲۷۵ میلیون دالر به سال ۲۰۱۵ میلادی تخصیص داده شده است که  از جانب حکومت جرمنی، هالند و انگلستان تامین مالی می گردد.

قسط اول این کمک، احداث بیش از ۳۰۰ کیلومتر خط عبوری  انرژی ۵۰۰ کیلووات است که شبرغان را به دشت الوان ارتباط می دهد و بیش از ۶۰ کیلومتر خط عبوری انرژی ۲۲۰ کیلووات است که اندخوی را به شبرغان وصل می کند.

قسط های متباقی قرار است تا سال ۲۰۲۵ به مصرف برسد، کمک بعدی برای ارتقای شبکه انتقال و حمایت از پروژه های قابل تمدید داخلی تمرکز می کند و اقدامات برای افزایش تولید داخلی گاز و واردات آن از طریق پایپ لاین”تاپی” صورت خواهد گرفت.

بانک انکشاف آسیایی بزرگترین همکار توسعه ای افغانستان در بخش انرژی بوده که تا هنوز با کمک های مالی مجموعی ۲٫۲ میلیارد در بخش بودجه دولت را تمویل نموده است.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *