• انتشار: 30 جولای 2016
  • ساعت: 18:38
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11652
پرینت

بانک انکشاف آسیایی ۲۶ میلیون دالر برای مدیریت سرک ها کمک می کند

وزارت فواید عامه می گوید که قرار بانک انکشاف آسیایی برای “پروژه مدیریت دارایی سرکها” مبلغ ۲۶ میلیون دالر کمک کند.

محمود بلیغ، وزیر فواید عامه می گوید که پروژه مدیریت دارایی سرک ها هفته گذشته با بانک انکشاف آسیایی آغاز شد و قرار است ۲۶ میلیون دالر به این پروژه کمک شود.

آقای بلیغ افزود که این برنامه شامل دو جزء است؛ جزء اول حفظ و مراقبت و ترمیم سرک ها و بخش دوم ایجاد سیستم مدیریت دارایی سرک ها می شود.

وی همچنین افزود که در مرحله اول شروع این طرح، بانک انکشاف آسیایی حدود ٢۶ میلیون دالر را برای دو بخش فوق در اختیار حکومت قرار خواهد داد.

این کمک عمدتا برای ترمیم سرکهای شاهراه کابل- جلال آباد و شاهراه کابل- قندهار- هرات و همچنین ایجاد سیستم حفظ و مراقبت و سیستم مدیریت دارایی سرکها در مرکز وزارت اختصاص خواهد یافت.

به گفته وزیر، مطابق این بخش، تمام سرک های اعمار شده کشور سروی دقیق و اساسی شده و یک دیتابیس از آخرین وضعیت آنها تهیه و به اساس آن پلان های ترمیماتی سرک ها تهیه خواهد شد.

وزیر فواید عامه می گوید که این کمک از آغاز سال آینده میلادی در اختیار حکومت قرار خواهد گرفت.

وزارت در نظر دارد، در اولین اقدام از این برنامه، پروژهء آزمایشی ترمیم شاهراه کابل- جلال آباد ( از کابل الی سروبی) قبلا سروی و به اعلان سپرده شده و به زودی ترمیم اساسی این مسیر آغاز خواهد شد.

گفتنی است در طول ١۵ سال گذشته سرمایه گذاری هنگفتی در بخش سرک های کشور شده است اما عدم توجه به حفظ و مراقبت سرک ها، عدم بهره برداری درست و تخریبات ناشی از جنگ ها و حوادث طبیعی سبب تخریب بخش های زیادی از سرک ها و شاهراه های مواصلاتی شده است.

وزارت فواید عامه در نظر دارد در سال های آینده، ضمن اعمار سرک ها به خصوص در مناطق کمتر انکشاف یافته، توجه اساسی به حفظ و مراقبت سرک هایی است که در گذشته اعمار شده است.

مقام های وزرات می گویند، مطابق این پالیسی، هم اکنون پلانهای گسترده یی با کمک دونرها مانند بانک انکشاف آسیایی، بانک جهانی، اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده آمریکا USAID و … روی دست است: از جمله می توان به کمک بانک جهانی برای ترمیم مسیر سالنگها، کمک ٣٣ میلیون دالری اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده آمریکا برای حفظ و مراقبت سرکها در سالهای پیش رو و کمک اخیر بانک انکشاف آسیایی در این زمینه اشاره کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *