• انتشار: 2 نوامبر 2016
  • ساعت: 17:10
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 15033
پرینت

بانک انکشاف آسیایی و وزارت مالیه دو قرارداد به ارزش ۷۶ میلیون دالر امضا کردند

بانک انکشاف آسیایی و وزارت مالیه کشور دو قرارداد به ارزش بیش از ۷۶ میلیون دالر به منظور تقویت تنوع محصولات زراعی و امنیت غذایی در افغانستان با یکدیگر به امضا رساندند.

تام پانیلا رئیس بخش افغانستان بانک انکشاف آسیایی و اکلیل حکیمی وزیر مالیه کشور امروز (چهارشنبه) دو قرارداد به ارزش بیش از ۷۶ میلیون دالر را به منظور ارتقای تنوع محصولات زراعتی و امنیت غذایی افغانستان به امضا رساندند.

از این مبلغ، ۲۶ میلیون دالر آن توسط بانک انکشاف آسیایی پرداخت می گردد، و ۵۰ میلیون دالر آن از منابع اتحادیه اروپا تمویل می گردد که توسط بانک جهانی مصرف آن مدیریت می شود.

تام پانیلا گفت “این پروژه دسترسی به سیستم آبیاری را از طریق مدیریت و توزیع بهتر آن ارتقا می دهد.”

وی گفت “بیش از ۵۵ هزار خانواده دهقان پس از اجرای این پروژه ها افزایش در درآمدهایشان خواهند داشت.”

به گفته وی، این پروژه ها بیش از ۹ هزار فرصت شغلی برای مدت ۲۰ سال تولید می کند.

وزیر مالیه نیز در مراسم امضای قراردادها گفت این پروژه یکی از اولویت های حکومت افغانستان که همانا توسعه سیستم آبیاری موثر می باشد را در همکاری با وزارت های زراعت و انرژی و آب در برخی از ساحات حوزه آبی پنج آمو، واقع در شمال شرق کشور شامل ولایات بدخشان، بغلان، کندز، تخار، و بامیان عملی خواهد ساخت.

گونزالو سیرانو معاون همکاری های اتحادیه اروپا در افغانستان گفت که این کمک و همکاری ها، تعهدات دراز مدت جامعه اروپا را بخاطر مدیریت آب در مناطق حوضچه پنج آمو استحکام می بخشد”.

زراعت یکی از فاکتورهای اصلی برای ارتقای اقتصاد افغانستان محسوب می شود، زیرا این بخش در حدود ۵۰ فیصد از فرصت های شغلی کشور را به خود اختصاص داده و ۲۴ فیصد تولید ناخالص ملی کشور بین سال های ۲۰۱۰ الی ۲۰۱۵ را نیز داشته است.

افغانستان همچنین از عدم مصونیت غذایی نیز رنج می برد که بیشتر در مناطق حوزه آبی پنجگانه می شود.

این پروژه شامل بازسازی و افزایش توانایی زیربناهای آبیاری شامل کانال های عمومی، دومی و سومی، مدیریت آبریزه ها بمنظور جلوگیری از تخریب زیربناهای آبیاری از سیل و همچنین بهبود توزیع آب به استفاده کنندگان پایین آب بویژه در آب و هوای گرم، می باشد.

پروژه متذکره همچنین به نیازهای کلیدی تغییرات اقلیم بر اساس کنوانسیون چارچوب سازمان ملل در تغیرات اقلیم نیز رسیدگی می ‌نماید.

از سویی دیگر، همکاری در عرصه ارتقای ظرفیت استفاده گنندگان آب، انجمن های آبیاری و نهادهای دولتی ذیربط بمنظور بهره برداری و حفظ زیرساخت های آبیاری و حصول اطمینان از تخصیص آب برای استفاده کننده گان پائین آب، شامل این پروژه ها می شود.

این پروژه ها همچنین دانش و مهارت های حرفه ای دهاقین را در عرصه مدیریت مزرعه از طریق آموزش های عملی و با استفاده از انتشارات محلی برای مدیریت منابع طبیعی، افزایش میدهد.

پروژه متذکره با اعضای گروه کاری فنی فرامرزی افغانستان و تاجیکستان در عرصه تاسیس و فعال سازی کمیسیون مشترک حوزه آبی پنج آمو بمنظور نظارت مشترک هایدرولوژیکی دریا، نیز کمک می نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *