• انتشار: 14 دسامبر 2015
  • ساعت: 09:18
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 5132
پرینت

بامیان یکی از شهرهای خلاق جهان شد

موسسه علمی، فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد(یونسکو) گفته که بامیان را به عنوان یکی از شهرهای خلاق جهان در بخش صنایع دستی انتخاب کرده است.

این موسسه به تازگی فهرستی از ۴۷ شهر خلاق جهان را که از ۳۳ کشور جهان انتخاب شده است در وبسایت خود منتشر کرده است که نام بامیان نیز در این فهرست دیده می شود.

بامیان از ولایت های باستانی در مرکز کشور است که در اوایل سال روان میلادی برای پیوستن به شبکه شهرهای خلاق جهان نامزد شده بود.

این شهر اینک به دلیل داشتن صنایع دستی منحصر به فرد و فرهنگ بومی، به عنوان یکی از شهرهای خلاق جهان انتخاب شده است.

شبکه شهرهای خلاق جهان در سال ۲۰۰۴ میلادی از سوی یونسکو ایجاد شد که تا کنون ۱۱۶ شهر از کشورهای مختلف جهان، عضویت این شبکه را کسب کرده اند.

براساس آنچه موسسه یونسکو در وبسایت خود نوشته است، فعالیت های فرهنگی و هنری مانند طراحی، فیلم، ادبیات، غذا، موسیقی، رقص های محلی، صنایع دستی و سایر فعالیت های فرهنگی خلاقانه، از عمده ترین معیارهای گزینش شهرهای خلاق جهان به شمار می رود.

یونسکو هدف از ایجاد شبکه های شهرهای خلاق جهان را گسترش روابط فرهنگی میان کشورهای عضو این شبکه خوانده است.

قرار است نشست سالانه شهرهای عضو شبکه شهرهای خلاق جهان در ماه سپتامبر سال آینده میلادی با حضور نمایندگان ۴۷ شهری که به تازگی عضویت این شبکه را به دست آورده اند، در شهر آسترسوند سویدن برگزار شود.

انتخاب بامیان به عنوان یکی از شهرهای خلاق جهان امیدواری هایی را مبنی بر جلب توجه جامعه جهانی به این ولایت به وجود آورده است.

پیشتر این شهر به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی سازمان نیز سارک انتخاب شد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *