• انتشار: 13 نوامبر 2019
  • ساعت: 13:35
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 39512
پرینت

بامیان و متیرا خواهر خوانده شدند

دفتر والی بامیان گفت تفاهم‌نامه خواهرخواندگی بین شهر بامیان افغانستان و شهر متیرای ایتالیا امضا شده است.

دفتر والی بامیان امروز چهار شنبه(۲۲ عقرب) اعلام کرد تفاهم‌نامه خواهرخواندگی بین شهر بامیان و شهر متیرای ایتالیا روز گذشته(۲۱ عقرب) در سالن شهرداری شهر متیرای ایتالیا توسط شهرداران و با حضور والیان این دو شهر امضا شده است.

به‌گفته دفتر والی بامیان، این تفاهم‌نامه، مبنای هم‌کاری‌های آینده آن دو طرق در زمینه‌های تبادل فرهنگی، ‌حفظ و مرمت میراث‌های فرهنگی خواهد بود بر اساس این تفاهم نامه، ایتالیا در قسمت مرمت شهرهای ضحاک و چهل برج در هماهنگی با سازمان جهانی یونسکو و وزارت اطلاعات و فرهنگ ابراز علاقه‌مندی نموده و قرار است در سال آینده کار خود را آغاز کند.

از سوی دیگر، ایتالیا زمینه‌ آموزش و کسب تجارب را برای دانشجویان دانشکده باستان شناسی دانشگاه بامیان فراهم می‌کند.

در ادامه دفتر والی بامیان بیان کرد کشور ایتالیا یکی از تمویل کنندگان حکومت افغانستان است و در بخش‌های انکشافی با ولایت بامیان نیز همکاری دارد. جاده حلقوی شهر بامیان به منظور حفظ درازمدت ساحات باستانی از طرف ایتالیا تمویل گردیده و قرار است در بخش ساخت پارک‌های باستان شناسی و مرمت شهر غلغله نیز با این ولایت همکاری کند.

این دفتر هم‌چنان گفت متیرا یکی از شهرهای باستانی ایتالیا است که در سال ۲۰۱۹ به حیث پایتخت فرهنگی اتحادیه اروپا شناخته شده است. این شهر، بیشترین مشابهت‌های فرهنگی و تاریخی را از حیث داشته‌های باستانی، با بامیان دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *