• انتشار: 23 فوریه 2016
  • ساعت: 14:00
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 7526
پرینت

بامیان در آینده نزدیک به شبکه فایبر نوری وصل خواهد شد

مقام ها در اداره مخابرات و تکنالوژی معلوماتی بامیان می گویند که تلاش ها جریان دارد تا این ولایت در آینده نزدیک به شبکه حلقه ای فایبر نوری کشور وصل شود.

عزیز الله حمیدی رئیس این اداره به خبرگزاری رها گفت که کار این پروژه در مربوطات بامیان به اتمام رسیده است:” از حد فاصل ولایت پروان یعنی ولسوالی شیبر تا یکه ولنگ بامیان، خط اندازی صورت گرفته است. کار کیبل اندازی از مرکز بامیان تا یکه ولنگ تمام شده و به استقامت ولسوالی شیبر نیز ادامه دارد که در آینده نزدیک به پایان خواهد رسید”.

استفاده از تکنالوژی معلوماتی در بامیان در یک دهه گذشته رشد قابل ملاحظه ای داشته است. در حال حاضر هشتاد پایه آنتن شبکه های مخابراتی در بامیان خدمات مخابراتی و انترنتی عرضه می کنند. سطح پوشش مخابراتی در بامیان به بیش از هشتاد درصد می رسد و شماری از باشندگان این ولایت از طریق مبایل به انترنت نیز دسترسی دارند. با این وجود آنچه در سال های گذشته نا رضایتی باشندگان بامیان را به دنبال داشته، کیفیت پایین و قیمت بالای این خدمات بوده است.

با این حال رئیس مخابرات و تکنالوژی معلوماتی بامیان می گوید که با وصل شدن این ولایت به شبکه فایبر نوری، این مشکل حل خواهد شد و بسیاری از باشندگان این ولایت به خدمات مخابراتی و انترنتی ارزان و با کیفیت دسترسی پیدا خواهند کرد.

او افزود، زمانی که این پروژه به بهره برداری برسد حتا سهولت هایی نظیر آموزش و درمان از راه دور نیز برای باشندگان بامیان فراهم خواهد شد.

دلیل تاخیر در تطبیق

پروژه اتصال بامیان به شبکه فایبر نوری، دوسال پیش آغاز شد و قرار بود تا سال جاری خورشیدی به پایان برسد اما این پروژه تا کنون به بهره برداری نرسیده است. رئیس مخابرات و تکنالوژی معلوماتی بامیان، نا امنی در راه های منتهی به بامیان را دلیل اصلی تاخیر در تطبیق این پروژه خوانده است.

او گفت که نا امنی در دره غوربند پروان از مشکلات بزرگی است که تطبیق سریع  پروژه اتصال بامیان به شبکه فایبر نوری را به چالش کشیده است:” در حال حاضر فقط یک و نیم کیلومتر در ولسوالی های شیخ غلی و شینواری پروان کیبل اندازی نشده است. وزارت مخابرات مصمم است که این مشکل را به زودترین فرصت حل کند”.

پروژه ایجاد شبکه حلقه ای فایبر نوری در افغانستان هفت سال پیش آغاز شد و تا کنون در بخش هایی از کشور تطبیق شده است. هرچند قرار بود پس از بامیان، ولایات غور و دایکندی نیز تحت پوشش این پروژه قرار گیرد اما کار تمدید آن به این ولایات به نسبت مشکلات تخنیکی به حالت تعلیق درآمده است.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *