• انتشار: 23 سپتامبر 2017
  • ساعت: 08:49
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 24430
پرینت

بامیان با ایالت گنسوی چین خواهرخوانده شد

مقام های ولایت بامیان با مقام های ایالت گنسوی چین تفاهمنامهی دوستی و خواهر خواندگی را در شهر دون خونگ کشور چین به امضا رساندند.

محمد طاهر زهیر، بنا به دعوت والی گنسو و آقای لین دوا منشی حزبی ولایت گنسو، به منظور شرکت در دومین نمایشگاه بین المللی فرهنگی راه ابریشم(Expo 2017) و امضاء تفاهم نامه دوستی و خواهرخواندگی بین دو ولایت بامیان و گنسو به چین سفر کرد.

در این سفر که روز پنجشنبه ۳۱ سنبله انجام شد، انجنیر محمد امان امان شهردار بامیان، محمد صابر عرفانی مشاور فرهنگی و محمد احمدی مشاور سیاسی استاد محقق معاون دوم ریاست اجرایی، والی بامیان را همراهی می کنند.

والی بامیان و هیأت همراه، در اولین روز سفرش، از موزیم آثار تاریخی و فرهنگی و موزیم ماستر پلان شهری دون خونگ دیدن کرد.

در دومین روز سفر، والی بامیان با منشی حزبی ولایت گنسو تفاهمنامه دوستی و خواهرخواندگی بین دو ولایت بامیان و گنسو، رسماً به امضا رسید.

موضوع دوستی و خواهر خواندگی بین دو ولایت، سال گذشته، در سفری که استاد حاجی محمد محقق، جهت شرکت در اولین نمایشگاه بین المللی فرهنگی راه ابریشم، داشت، مطرح و توافق اولیه روی آن صورت گرفته بود.

این تفاهمنامه، در بخش فرهنگی است و برای پنج سال اعتبار، به امضا رسیده است.

درین جلسه، آقای لین دووآ منشی حزبی ولایت گنسو، از طرف خود، هیئت رهبری ولایت گنسو و به نمایندگی از مردم این ولایت حضور و تشریف آوری والی بامیان و هیأت همراه ایشان را خیر مقدم و خوش آمدید گفت.

ایشان با اشاره به سطح روابط بین دو کشور چین و افغانستان و همچنین بین دو ولایت بامیان و گنسو، از گذشته تا کنون، بر تقویت و توسعه¬ی روابط سیاسی، فرهنگی و تجاری بین دو ولایت بامیان و گنسو تأکید نمود.

متعاقباً، محمد طاهر زهیر والی بامیان، از دعوت و مهمانوازی منشی حزبی، والی و هیأت رهبری ولایت گنسو تشکری و قدردانی کرد و ضمن معرفی بامیان، فرصت ها و ظرفیت های موجود در بامیان را تشریح و مشابهت های دو ولایت بامیان و گنسو را بیان داشت.

در این سفر چهار روزه، والی بامیان و هیات همراه از مغاره های مووا گا و نمایشگاه گنجینه های افغانستان در اکادمی حفظ آثار باستانی شهر دون خونگ نیز دیدن کرد.

در دومین نمایشگاه بین المللی فرهنگی راه ابریشم، نمایندگان یک صد و بیست کشور، در قالب هیئت، شرکت داشتند. که محمد طاهر زهیر والی بامیان، در راس هیئتی از افغانستان، یکی از یازده سخنران افتتاحیه این نمایشگاه بود.

قرار است، والی بامیان پس از ختم این سفر، به جاپان، جهت شرکت در سمپوزیوم بین‌المللی توکیو، نیز سفر کند.

هدف از برگزاری نشست توکیو، بحث و بررسی موضوعات و مسائل فرهنگی، تاریخی بامیان، به ویژه ساخت و بازسازی مجسمه‌ی شرقی بودا، است که توسط گروه متخصصان بامیان، با همکاری یونسکو، برگزار می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *