• انتشار: ۱ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۸:۰۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 11185
پرینت

بامیانی ها دولت را به اعمال تبعیض سیستماتیک بر علیه ولایات مرکزی متهم کردند

صدها تن از شهروندان بامیان صبح امروز جمعه، بار دیگر در اعتراض به تغییر مسیر عبور خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت به جاده ها ریختند و دولت را به “لجاجت در برابر خواست های مشروع مردم” و “اعمال تبعیض سیستماتیک بر باشندگان مناطق مرکزی کشور” متهم کردند.

 

معترضان که از مسجد جامع شهید مزاری تا چوک الیکین مرکز بامیان راهپیمایی کردند، تبعیض در برق رسانی را “جفای نابخشیدنی” خواندند و از سازمان ملل خواستند که با وارد کردن فشار بر دولت افغانستان، به تاریکی دیرینه ولایات مرکزی، نقطه پایان بگذارد.

محمدظاهر احساس از فعالان مدنی بامیان در پایان این تظاهرات گفت که سران دولت به صورت آشکار در حق بخش بزرگی از شهروندان کشور ظلم و ستم روا می دارند:” جامعه جهانی باید از نحوه مصرف کمک هایش به افغانستان نظارت کند و نگذارد تا محروم نگهداشتن عمدی مردمی که همواره از روندهای دموکراتیک حمایت کرده اند، بیشتر از این تداوم یابد.”

اعتراض ها در بامیان برای برق ترکمنستان.jpg1111111

“طرح بدیل مردود است!”

موضوع برق ۵۰۰ کیلوولت پس از آن جنجالی شد که دولت افغانستان سه ماه پیش، بر خلاف پیشنهاد شرکت تطبیق کننده پروژه، تصمیم به تغییر مسیر عبور این خط برق از بامیان به سالنگ گرفت؛ موضوعی که با واکنش ها و اعتراضات گسترده ای در داخل و خارج کشور مواجه شد.

به دنبال این اعتراضات که به جنبش روشنایی معروف شد، دولت افغانستان طرح بدیلی را مبنی بر انتقال ۳۰۰ میگاوات برق از بغلان به بامیان پیشنهاد کرد. معترضان اما این طرح را بدلیل مغایرت با ماسترپلان اصلی برق کشور، نپذیرفتند.

حسینداد خلیلی رئیس شورای ولایتی بامیان نیز طرح بدیل حکومت را مردود خوانده و تاکید کرد که شهروندان این ولایت به عنوان جزئی از جنبش مردمی روشنایی، در برابر بی عدالتی خواهند ایستاد:”دوره تبعیض و ستمگری به پایان رسیده است. ما برای همه عدالت می خواهیم و خواستار انکشاف متوازن در سراسر کشور هستیم، خط برق ۵۰۰ کیلوولت باید از بامیان به سمت جنوب امتداد یابد تا همه بتوانند از آن استفاده کنند.”

اعتراض ها در بامیان برای برق ترکمنستان.jpg111

هشدار به گسترش دامنه اعتراضات

همزمان با تظاهرات شهروندان بامیان، اعتراضات به تغییر مسیر خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت در برخی از شهرهای سایر کشورهای جهان نیز تداوم یافته اند. این اعتراضات درحالی رو به گسترش می روند که دولت افغانستان در تلاش دستیابی به توافق با معترضان است.

روز گذشته و در پی آن که ده ها تن از افغان های مقیم بریتانیا در مقابل پارلمان این کشور تحصن کردند و شورای مردمی جنبش روشنایی در کابل نیز از آمادگی ها برای راه اندازی تظاهرات نا محدود خبر داد، دولت افغانستان هیاتی را برای مذاکره با اعضای این جنبش موظف کرد.

حال حسینداد احمدی از دیگر فعالان مدنی بامیان می گوید که دولت تا کنون به توافق مشخصی با جنبش روشنایی دست نیافته و بار دیگر در تلاش برای مسدود کردن راه های منتهی به ارگ است:”چنانچه فریاد حق طلبانه مردم شنیده نشود و تظاهرات نامحدود در کابل راه اندازی گردد، مسئول هر اتفاقی که می افتد دولت خواهد بود.”

با این حال معترضان در بامیان با انتشار قعطنامه ای هشدار داده اند که در صورت تداوم بی اعتنایی دولت به خواست های شان، اقدام به برپایی خیمه های تحصن در مقابل دفتر ولایت و نمایندگی سیاسی سازمان ملل در این ولایت خواهند کرد.

قطعنامه گفته است که دولت باید هرچه زودتر فیصله اش مبنی بر تغییر مسیر عبور خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت را ملغا اعلام کرده و عاملان آن در شرکت برشنا و وزارت انرژی آب را به محاکمه بکشاند.

اعتراض ها در بامیان برای برق ترکمنستان.jpg11111

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *