• انتشار: ۱۴ سرطان ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲۱:۴۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 10562
پرینت
سناتوران آمریکایی:

“بالاخره در جنگ افغانستان پیروز می شویم، اما این پیروزی ده ها سال بعد بدست می آید”

چندین سناتور آمریکایی که امروز دوشنبه وارد کابل شدند در گفتگویی با خبرنگاران گفتند که “بالاخره در جنگ افغانستان پیروز می شویم، اما این پیروزی ده ها سال بعد بدست خواهد آمد.”

این سناتوران همچنین نسبت به کاهش تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان هشدار دادند.

این نمایندگان گفتند “ماموریت نظامی بین الملل در افغانستان با شکست مواجه خواهد شد اگر تعداد سربازان حاضر در افغانستان را کاهش دهیم.”

لازم به ذکر است که ۱۵ سال پس از ورود نیروهای خارجی به افغانستان به رهبری آمریکا و سرنگونی رژیم طالبان، اوضاع امنیتی در افغانستان همچنان شکننده است و باراک اوباما ریاست جمهوری ایالت متحده آمریکا مردد است که آیا رقم کنونی ۹۸۰۰ سربازشان را در افغانستان حفظ کند و یا این رقم را به ۵۵۰۰ تن کاهش دهد، موضوعی که هم اکنون نیز به کاهش تا رقم ۵۵۰۰ سرباز تصمیم گیری شده است.

لیندزی گراهام سناتور جمهوری خواه آمریکایی ها در جمع خبرنگاران در کابل گفت “من نمی توانم پیروزی را با ۹۸۰۰ سرباز کنونی تضمین کنم، اما شکست را با ۵۵۰۰ سرباز تضمین می کنم.”

وی افزود “روزهایی سختی را پیش رو خواهم داشت اگر بخواهم از ادامه حضورمان در افغانستان حمایت کنم، اما برای سربازانی که در اینجا مانده اند منصفانه نیست. آنها به تنهایی نمی توانند کار لازم را انجام دهند. اگر سربازان را به رقم ۵۵۰۰ تن کاهش دهیم، اینجا (افغانستان) تجزیه می شود.”

جان مک کین دیگر سناتور آمریکایی گفت “دولت اوباما بهتر است قبل از آنکه دیر شود در خصوص تعداد سربازان حاضر در افغانستان تصمیم گیری کند.”

وی افزود “کاهش تعداد سربازان در افغانستان ممکن است فاجعه عراق را در افغانستان تکرار کند، جایی که گروه تروریستی داعش بیشتر شهرهای آن را به تصرف خود درآورد.”

جان مک کین که ریاست کمیته نیروهای مسلح سنا را به عهده دارد از تصمیم کاخ سفید در سال گذشته مبنی بر خودداری نیروهای آمریکایی از هدف قرار دادن شورشیان طالبان بجز در مواقع دفاع از خود نیز به شدت انتقاد کرد.

گرچه دولت اوباما این قانون را در سال جاری تعدیل کرد و به نیروهای خود اجازه درگیری و هدف قرار دادن شورشیان طالبان را داد، اما به باور آقای مک کین این قانون محدودیت که بیشتر از یک سال جاری بود، یک جنایت محسوب می شود.

وی گفت “قوانین درگیری آنچنان محدودیت داشت که این قوانین فرصتی تازه را برای طالبان و دیگر گروه های تروریستی در افغانستان فراهم کرد.”

لازم به ذکر است که این سناتوران آمریکایی در صحبت های امروزشان از افغانستان به عنوان کشوری یاد کردند که مامنی تاریخی برای گروه هایی چون القاعده بوده است و نیاز به زمان است تا این معضل رفع شود.

بنجامین ساسی دیگر سناتور آمریکایی گفت “سرانجام پیروز جنگ در افغانستان خواهیم بود، تنها این پیروزی ممکن است ده ها سال دیگر بدست آید. مردم آمریکا به خوبی می دانند که شریک خوبی چون دولت افغانستان داشتن بهترین راه برای مبارزه با کسانی است که در نظر دارند حملات تروریستی در سراسر دنیا راه اندازی کنند.”

لیندزی گراهام به همراه جان مک کین، بنجامین ساسی و جو دانلی وارد کابل شده اند تا در کنار سربازان آمریکایی حاضر در افغانستان روز استقلالشان را جشن بگیرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *