• انتشار: ۱۸ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۴:۵۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12077
پرینت

بازماندگان قربانیان دوم اسد خواهان تشکیل یک کمیسیون بی طرف‎اند

ده ها تن از اعضای خانواده های قربانیان دوم اسد/میدان دهمزنگ کابل خواهان تشکیل یک کمیسیون بی طرف بین المللی برای شناسایی همدستان رویداد شدند.

این خانواده ها امروز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل گردهم آمدند و از ضمن تشکیل یک کمیسیون بی طرف، خواستار جبران خسارت نیز شدند.

آنان ایراد کردند که با انکه حکومت کمیسیونی برای بررسی این رویداد گماشته است اما این کمیسیون علاوه بر نداشتن صلاحیت، از امکانات فنی خوبی نیز برخوردار نیست.

بعد از رویداد خونین دوم اسد، دولت کمیسیون ده نفره ای برای بررسی و علل رویداد تشکیل داد. اما جنرال مراد علی مراد و عباس نویان از کمیسیون مذکور به دلایل نامعلومی کناره گیری کردند.

از سوی دیگر این خانواده‌ها نگرانی خود را در مورد کمیسیون حقیقت‌یاب دولتی برای تحقیق در مورد حادثه دوم اسد ابراز کرده و گفتند که این کمیسیون اعتبار ندارد.

بازماندگان این قربانیان گفتند که تظاهرات جنبش روشنایی بر علیه تصمیم حکومتی بود که مسیر لین برق توتاپ را از بامیان به سالنگ تغییر دادند بنابراین یک طرف این منازعه خود حکومت است.

آنان تاکید کردند که حکومت یک مرجع صالح و بی طرف برای بررسی این قضیه نیست.

خانواده های قربانیان دهمزنگ، خواستار همکاری دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) شدند تا این حادثه را به طور بی‌طرفانه بررسی کرده و نتایج آن را به مردم اعلام کنند.

در دوم اسد سال جاری، حمله‌کننده انتحاری خود را در میان اعضای جنبش روشنایی که در حال تظاهرات بودند در دهمزنگ کابل منفجر کرد که در پی آن نزدیک به صد نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *