• انتشار: 12 جولای 2017
  • ساعت: 14:54
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 22556
پرینت

ایران به فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی تابعیت می دهد

کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ایران تصویب کرد که فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی با پدران غیر ایرانی می‌توانند تابعیت ایران را بگیرند. این طرح در دور قبلی پارلمان رد شده بود.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس ایران اعلام کرد که این کمیسیون روز سه‌شنبه ۲۰ سرطان طرح اعطای تابعیت ایرانی به فرزندانی که مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی دارند را تصویب کرده است.

به نقل از ایرنا، بر اساس این مصوبه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی برای کسب تابعیت ایرانی دیگر نیاز به سلب تابعیت پیشین خود از طریق پدر را ندارند.

تا حالا اعطای تابعیت از طریق مادر در ایران به رسمیت شناخته نمی‌شود. همین امر باعث سردرگمی و بلاتکلیفی به خصوص کودکانی شده که حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان افغان در ایران هستند.

این طرح مدتهاست که مورد بحث و گفت‌وگوست. در ماه میزان سال ۱۳۹۴ در پارلمان قبلی کلیات این طرح مطرح شد اما اکثریت نمایندگان با آن مخالفت کردند.

مخالفان طرح مذکور، تابعیت بخشیدن به فرزندان مادران ایرانی و پدران غیر ایرانی را از جمله عاملی برای تشویق مهاجرت به ایران دانستند.

شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان ریاست جمهوری ایران، در اولین وعده‌های خود پس از احراز این پست، اعطای تابعیت از طریق مادر را نیز مطرح کرد و قول پیگیری آن را داد.

حالا با تصویب این طرح در کمیسیون فرهنگی مجلس، اعطای تابعیت از طریق مادر یک قدم بزرگ به واقعیت نزدیک شده است. این طرح باید در صحن علنی مجلس تصویب شده و سپس به تایید شورای نگهبان برسد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *