• انتشار: 24 نوامبر 2015
  • ساعت: 22:08
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4623
پرینت

ایتالیا دو میلیون دالر به بخش خدمات صحی کمک کرد

دولت ایتالیا دو میلیون دالر برای تقویت بخش خدمات صحی به وزارت صحت عامه کشور کمک کرد.

قرار است این کمک در بخش تامین تجهیزات صحی، ساخت مرکز تشخیصی، آزمایشگاه سرطان، ارتقای بخش جراحی پلاستیک، روان درمانی و ظرفیت سازی کارمندان بخش صحی مصرف شود.

قرارداد این کمک امروز سه شنبه میان فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه کشور و لوسیا فیزوتی سفیر ایتالیا درکابل به امضاء رسید.

وزیر صحت عامه در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که از این کمک برای خرید تجهیزات پیشرفته صحی برای شفاخانه استقلال کابل و تقویت بخش خدمات صحی ولایت هرات استفاده می شود.

آقای فیروزالدین فیروز گفت که این وزارت تصمیم دارد دو مرکز تشخیصی پیشرفته از جمله یک مرکز تشخیصی سرطان سینه در شفاخانه استقلال بسازد.

آقای فیروز همچنین گفت که وزارت درصدد است تا یک مرکز خدمات آمبولانس برای ولایت هرات تاسیس کند تا بتوانند مریض ها را از نقاط دور به شفاخانه ولایتی هرات انتقال دهند، و بخش ایمرجنسی این شفاخانه نیز بازسازی می شود.

وی علاوه کرد “کار بازسازی این شفاخانه ها شش ماه پیش آغاز شد. ما برخی تجهیزات صحی پیشرفته را خریداری کردیم و امیدواریم این پروژه تا اواخر دسامبر سال جاری پایان یابد.”

آقای فیروز از دولت ایتالیا برای این همکاری ها تشکر کرد و از روم خواست تا به همکاری های خود برای تقویت خدمات بخش صحی کشور ادامه دهد.

لوسیا فیزوتی سفیر ایتالیا در کابل نیز گفت که کشورش حمایت های مالی خود را به افغانستان از ده سال پیش بدین سو آغاز کرده و همچنان نیز ادامه خواهد داشت.

وی گفت حمایت بخش خدمات صحی افغانستان از عمده تلاش های جدی ایتالیا می باشد و روم متعهد به داشتن همکاری های بلند مدت در زمینه های مختلف با کابل است.

آقای فیزوتی افزود “بخش صحی یکی از بخش های مهم است. امیدواریم مردم افغانستان بتوانند از همکاری های مردم ایتالیا بهره مند شوند.”

لازم به ذکر است بدلیل کمبود امکانات خدمات صحی در کشور، سالانه صدها مریض به کشورهای پاکستان و دیگر کشورها برای تداوی می روند.

مقامات در وزارت صحت عامه مدعی هستند که دولت نمی تواند بودجه کافی به بخش خدمات صحی اختصاص دهد، زیرا سال گذشته این وزارت درخواست ۹۰ میلیون دالر بودجه از وزارت مالیه کرده بود که تنها ۳۸ میلیون دالر به وزارت صحت عامه اختصاص یافت؛ رقمی کمتر از ۵۰ درصد نیاز وزارت صحت عامه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *