• انتشار: 3 می 2016
  • ساعت: 13:23
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 9174
پرینت
شورای عالی صلح:

اکثر شروط گلبدین حکمتیار برای پروسه صلح پذیرفته شده است

مقامات در شورای عالی صلح کشور می گویند که تقریبا ۲۰ شرط از ۲۵ پیش شرط حزب اسلامی گلبدین حکمتیار برای پیوستن به پروسه صلح پذیرفته شده است.

این مقامات همچنین می گویند که تلاش ها برای برداشته شدن نام گلبدین حکمتیار از لیست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد در جریان است.

مولوی عطاالرحمان سلیم معاون شورای عالی صلح کشور گفت که این شورا با ۲۰ پیش شرط از ۲۵ پیش شرط حزب اسلامی گلبدین حمکتیار موافقت کرده است.

آقای سلیم افزود که در حال حاضر تنها رئیس جمهوری کشور صلاحیت این را دارد تا در خصوص ۵ پیش شرط باقی مانده تصمیم گیری کند.

معاون شورای عالی صلح علاوه کرد که این شورا با شورای امنیت سازمان ملل تماس برقرار کرده تا نام گلبدین حکمتیار را از لیست سیاه سازمان ملل بردارند و رئیس جمهوری کشور نیز وعده سپرده تا هر چه زودتر تصمیم نهایی خود را در خصوص ۵ شرط باقی مانده اعلام کند.

لازم به ذکر است که پس از پایان چهارمین دور از نشست گروه همکاری های چهارجانبه برای مذاکرات صلح دولت افغانستان در اواسط ماه مارچ، نمایندگانی از جانب حزب اسلامی گلبدین حکمتیار وارد کابل شدند تا با دولت وارد گفتگو شوند.

گلبدین حکمتیار را به عنوان یکی از رهبران شورشی در افغانستان می دانند که پس از سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ مسئولیت بسیاری از حملات تروریستی و شورشیانه را در کشور به عهده داشته است.

پیش تر این گروه خروج کامل نیروهای خارجی از کشور را از اصلی ترین پیش شرط های خود برای پیوستن به مذاکرات صلح اعلام کرده بود، اما پس از مدتی از این خواسته اش کوتاه آمد و خروج کامل نیروهای خارجی از کشور را به یک عنوان یک هدف یاد کرد.

امین کریم نماینده حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در کابل گفت که آقای حکمتیار دیگر خروج کامل نیروهای خارجی از کشور را به عنوان پیش شرطی برای مذاکرات صلح نمی داند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *