• انتشار: ۲۳ عقرب ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲۳:۳۸
  • سرویس: فرهنگی هنری
  • کدخبر: 15311
پرینت

اولین نمایندگی انتشارات “سمت” در کشور افتتاح شد

مرکز انتشارات سرور سعادت، نمایندگی انحصاری انتشارات سمت (سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاه ها) در کابل با حضور ده ها تن از مقام های دولتی افتتاح کرد.

محمد سرور سعادت، رئیس انتشارات سعادت، امروز هنگام افتتاح این مرکز گفت که انتشارات سمت در ایران یک مرکز بزرگ انتشاراتی است که بیش از ۲ هزار عنوان کتاب را تالیف کرده است.

آقای سرور علاوه کرد که اکنون حدود ۷۰۰ عنوان کتاب انتشارات سمت به کشور اورده شده است و تلاش می شود که تمامی عنوان های انتشارات سمت به کشور اورده شود.

گفتنی است که صنعت چاپ و تالیف کتاب در کشور به دلیل جنگ های چند دهه اخیر به طور کل نابود شده است و گاهی برخی از دانشجویان با کمبود منابع درسی مواجه می شوند که سخنرانان این محفل اظهار کردند: انتشارات سمت می تواند بخش عظیمی از نیازهای دانشجویان کشور را مرفوع سازد.

بر اساس آمارهای منتشر شده غیر رسمی، در کشور میزان مطالعه نیز بسیار پایین است اما امید آن وجود دارد که با مهیا شدن کتاب میزان مطالعه در کشور بالا برود.

سید عسکر موسوی، استاد دانشگاه در مراسم افتتاح کتاب های انتشارات سمت را یک مرکز خوب برای دانشجویان و دانشگاهیان کشور عنوان کرد.

آقای موسوی گفت که کشور ما از نظر فرهنگی به کتاب های ایرانی نیازمند است و از سوی دیگر تبادله فرهنگی نیز می تواند تفکرهای غلط نسبت به هم را نیز از بین ببرد.

به گفته سخنرانان این محفل، انتشارات سمت در ایران بزرگترین مرکز انتشار کتاب های دانشگاهی است.

کاووس باریکانی، رئیس فروشات انتشارات سمت گفت که این مرکز علاوه بر ۲۰۳۰ عنوان کتاب از استادان ایرانی، تاکنون ۷۰ عنوان کتاب از استادان افغانستانی را نیز منتشر کرده است.

مجتبی نوروزی، معاون رایزنی فرهنگی سفارت ایران نیز بر اهمیت ارتباطات بین دو کشور اشاره کرد و افزود که دو کشور در عرصه های گوناگون با هم پیوند دارند و جای افتراق بسیار کم است.

وی همچنین افزود که یک مرکز در تهران ایجاد شده است که کتاب های تالیف شده در افغانستان را عرضه می کند.

لازم به ذکر است که افغانستان و ایران دو کشور همسایه است که تشابه های زیادی در عرصه های فرهنگی و اجتماعی دارند اما به دلیل نبود اگاهی کافی این دو کشور نگاه بدبینانه ای با هم دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *