• انتشار: 22 سپتامبر 2016
  • ساعت: 13:03
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 13545
پرینت

اولین معاهده صلح دولت افغانستان پس از سقوط رژیم طالبان به امضا رسید

اولین توافقنامه صلح دولت افغانستان پس از اینکه رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ سقوط کرد میان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار و دولت افغانستان امروز پنجشنبه و در حضور رسانه ها به امضا رسید.

این توافقنامه قبل از ظهر امروز در دفتر شورای عالی صلح افغانستان میان دولت افغانستان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در حضور رسانه ها به امضاء رسید.

این اولین توافق نامه صلح دولت افغانستان پس از فروپاشی رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی با یکی از گروه های شورشی می باشد.

بر اساس اعلامیه مشترک دولت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار پس از امضای این توافقنامه، این سند پس از اینکه توسط محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی به امضاء رسید نافذ خواهد بود.

لازم به ذکر است که بر اساس برنامه ریزی های پیشین، قرار بود این توافقنامه چند روز پیش میان دولت افغانستان و حزب اسلامی به امضاء برسد، اما به دلیل برخی اصلاحات در برخی مفادهای این توافقنامه تا به امروز به تاخیر افتاده بود.

بسیاری از مقامات کشور، نمایندگان مجلس و چهره های برجسته سیاسی از امضای این معاهده استقبال کرده اند.

پیش تر گزارش هایی مطرح شده بود مبنی بر اینکه حزب اسلامی مدعی است این توافقنامه با دولت افغانستان به امضا نمی رسد، زیرا اختلافات بسیاری وجود دارد.

پیش از این، گلبدین حکمتیار پیش شرط هایی برای پیوستن به پروسه صلح مطرح کرده بود که از جمله می توان به لغو پیمان نامه امنیتی واشنگتن-کابل، خروج نیروهای خارجی، لغو تحریم های سازمان ملل علیه این گروه اشاره کرد.

اما کمی بعد، انجینر گلبدین حکمتیار موضع ملایم تری از خود نشان داد.

گفتنی است که پس از نشست های مکرر گروه های همکاری های چهارجانبه متشکل از پاکستان، افغانستان، چین و آمریکا، نمایندگانی از حزب اسلامی حکمتیار در اواسط ماه مارچ سال جاری میلادی (اوایل سال جاری خورشیدی) وارد کابل شدند تا گفتگوها را با دولت افغانستان آغاز کنند.

گروه همکاری های چهارجانبه برای صلح دولت افغانستان پس از کنفرانس کشورهای قلب آسیا تشکیل شد و هدف آن، تدوین نقشه راهی برای از سرگیری مذاکرات صلح دولت افغانستان با گروه های شورشی از جمله طالبان و حزب اسلامی بود.

گروه طالبان اما به این پروسه روی خوش نشان نداد و از اشتراک در این گفتگوها خودداری کرد، و پیش شرط هایی را مطرح کرد، که به گفته آگاهان امور، دولت افغانستان نمی تواند این پیش شرط ها را بپذیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *