• انتشار: ۲۸ عقرب ۱۳۹۴
  • ساعت: ۱۴:۴۴
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 4468
پرینت

اولین دور برنامه اشتغال زایی آغاز می شود

وزارت احیا و انکشاف دهات در پیوند به “برنامه ی ملی ایجاد کار برای صلح” اولین مرحله اشتغال زایی را از روز شنبه آغاز می کند.

در این مرحله ۴۳۰ تن در ۱۲ ولایت به مدت یک سال ایفای وظیفه می کنند.

نصیر احمد درانی، وزیر احیا و انکشاف دهات، امروز پنجشنبه در یک نشست خبری گفت: “۴۳۰ تن که ۲۱۵ تن آنان اینجینران و بقیه فعالان اجتماعی هستند، در این مرحله شروع به کار می کنند.

آقای درانی افزود، این برنامه در ولایت هایی روی دست گرفته می شود که از نظر امنیت و آب و هوایی بهتر و گراف بیکاری در آن ولایت بالا باشد.

به گفته وی، برنامه اشتغال زایی ۳۹ ولسوالی از ۱۲ ولایت کنرها، ننگرهار، لغمان، بغلان، کندز، بلخ، فاریاب، جوزجان، خوست، کندهار، هرات و فراه را تحت پوشش قرار می دهد.

این برنامه در حالی اجرا می شود که دو روز پیش، رئیس جمهوری اولین مرکز اشتغال زایی را در کشور افتتاح کرد.

آقای غنی در مراسم افتتاح این برنامه در کابل گفته بود که با تطبیق این برنامه، برای هزاران افغان در شهرها و روستاها زمینه ی کار فراهم خوهد شد اما در مرحله اول این برنامه کمتر از ۵۰۰ نفر جذب می شود.

بر اساس گزارش های نشر شده حدود ۶۵ درصد جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهد که اغلب این جوانان از ناحیه بیکاری رنج می برند.

اما مقام های وزارت احیا و انکشاف دهات می گوید که این برنامه در وزارت احیا و انکشاف دهات سه مرحله دارد و در مرحله های بعدی افراد بیشتری جذب خواهد شد.

بر اساس گفته های وزیر احیا و انکشاف دهات این برنامه در سه مرحله انجام می شود که در مراحل بعدی ۳۷۵ هزار تن برای ۱۵ هزار روستا کار خواهد کرد.

به گفته او، مرحله سوم این برنامه به صورت ملی انجام می شود و ۹۰۰ هزار تن شامل خواهد شد و در سراسر کشور فعالیت می کند.

گفتنی است هزینه این برنامه برای احیای پروژه ها ۳۵ میلیون دالر است که از بودجه وزارت انکشاف دهات پرداخت می شود.

اما لازم به ذکر است که این برنامه به صورت درست نمی تواند جوابگوی نیازهای جوانان در کشور باشد.

بیش از ۵۰ درصد از ۶۵ درصد جوانان در کشور بیکارند و نبود امنیت شغلی، شغلی و امنیت فیزیکی باعث شده است که طی سه ماه اخیر ۱۵۰ هزار تن به کشورهای اروپایی درخواست پناهندگی بدهد.

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

  1. […] منبع خبر […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *