• انتشار: 23 ژانویه 2017
  • ساعت: 23:39
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 17889
پرینت

اولین ارکستر زنان افغانستان جایزه «فری میوز» ۲۰۱۷ را از آن خود کرد

اولین ارکستر زنان افغانستان (زهره) بخاطر نقش برجسته اش در تقویت حقوق زنان در افغانستان از طریق موسیقی، به عنوان برنده جایزه سال ۲۰۱۷ آکادمی «فری میوز» انتخاب گردید.

سازمان «فری میوز» نهادی مستقل و بین المللی است که طرفدار آزادی بیان نوازنده ها و آهنگ سازهای دنیا می باشد و از حقوق آنها در سراسر دنیا دفاع می کند.

این سازمان طی خبرنامه ای ضمن اطلاع از اهدای این جایزه به ارکستر زنان افغانستان (زهره)، از انستیتوت ملی موسیقی و اعضای این ارکستر برای ایفای نقش ارزنده شان به عنوان اولین زنان در جامعه افغانستان که پس از تقریبا ۳۰ سال موسیقی آموزش می بینند، قدردانی کرد.

قرار است فری میوز این جایزه را روز چهارشنبه در شهر ژنوا در جریان یک کنسرت مشترک با ارکستر زهره به اعضای آن تقدیم کند.

این سازمان در خبرنامه اش آورده است “موسیقی افغانستان طی دهه های گذشته بخاطر جنگ، تبعید موسیقی دان ها و سیاست های بی رحمانه طالبان در قبال موسیقی به شدت آسیب دیده است.”

خبرنامه افزوده است “علاوه بر آن، سیاست های افراطی گرایانه طالبان در قبال حقوق زنان سبب عقب گرد بزرگی در زمینه رشد تحصیلاتی، شغل و حقوق اجتماعی زنان و دختران افغانستان گردید.”

فری میوز همچنین علاوه کرده است که داکتر احمد ناصر سرمست اولین شهروند افغانستان که داکترای موسیقی دریافت کرده است، با در نظرداشت وضعیت بحرانی موسیقی، موسیقی دانان و وضعیت زنان در افغانستان، پروژه احیا و تقویت تحصیلات موسیقی را در افغانستان راه اندازی کرد که سرانجام در سال ۲۰۱۰ منجر به تاسیس انیستیتوت ملی موسیقی افغانستان گردید.

این سازمان همچنین در پایان خبرنامه اش افزوده است که اولین تعهد انسیتیوت ملی موسیقی افغانستان تقویت حضور زنان در جامعه از طریق موسیقی است. در حاضر، ۶۵ تن از ۲۰۰ دانشجوی این انیستیتوت دختران بین سنین ۱۴ تا ۲۰ ساله می باشند.

اوله ریتوف رئیس اجرایی فری میوز گفته است “زهره به نوبه خود یک معجزه کوچک است. با اهدای جایزه به ارکستر زهره، ما از نقش ارزنده انیستیتوت ملی موسیقی افغانستان نیز تقدیر می کنیم.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *