• انتشار: 3 دسامبر 2015
  • ساعت: 10:32
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 4822
پرینت

انگلیس حملات هوایی خود را به مواضع داعش در سوریه آغاز کرد

انگلیس چند ساعت پس از اینکه پارلمان این کشور به پیشنهاد حمله هوایی به مواضع داعش رای مثبت داد، حملات هوایی خود را در سوریه علیه این گروه آغاز کرد.

چهار هواپیمای تورنادو از نیروی هوایی سلطنتی انگلیس تنها چند ساعت پس از تایید پارلمان این کشور، از یک پایگاه هوایی انگلیس در شهر اکروتیری قبرس برخواستند و به سمت سوریه پرواز کردند.

یک سخنگوی وزارت دفاع انگلیس گفت که این چهار هواپیما حملات خود را به مواضع داعش در سوریه آغاز کرده اند، اما جزئیات اهداف آنان بعدتر منتشر خواهد شد.

گفتنی است که هواپیماهای نیروهای هوایی سلطنتی انگلیس از سال ۲۰۱۴ مواضع داعش در عراق را مورد هدف قرار می دهند.

در همین حال، کاخ سفید با انتشار بیانیه ای گفت که باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور از اقدام انگلیس استقبال کرده است. وی همچنین از خبرهای منتشر شده مبنی بر اینکه آلمان نیز تصمیم دارد ۱،۲۰۰ سرباز را برای حمایت از این طرح به سوریه اعزام کند استقبال می کند. گرچه این طرح آلمان نیز به تایید نهایی پارلمان این کشور نیاز دارد، اما اوباما می گوید این اقدام آلمان می تواند نشانه ای بر تعهد آلمان در مبارزه با “تهدید مشترک” باشد.

گفتنی است که ایالات متحده آمریکا پس از حملات داعش بر پاریس به دنبال جذب کشورها برای راه اندازی حملات مشترک علیه این گروه تروریستی در سوریه بوده است.

به باور آقای اوباما، داعش تهدیدی جهانی است و باید با پاسخی جهانی شکست داده شود.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس می گوید پس از حملات مرگبار داعش بر پاریس در ۱۳ نوامبر، انگلیس باید مواضع آنها را در مقرشان هدف قرار دهد و نباید منتظر بشیند تا آنها حمله کنند.

همچنین آقای کامرون می گوید که از این پس دولت انگلیس داعش را با نام مخفف عربی آن یاد خواهد کرد زیرا پیش از این انگلیس داعش را با عبارت مخفف انگلیس “دولت اسلامی عراق و سوریه” یاد می کرد.

به باور آقای کامرون، داعش بار معنایی منفی با خود به همراه دارد و از این پس این گروه باید با این نام یاد شود زیرا “این گروه نه نماینده ای از اسلام می باشد و نه یک دولت است.”

لازم به ذکر است پس از اینکه جان کری وزیر خارجه آمریکا در نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل از تمامی کشورها خواست تا علیه این گروه تروریستی اقدام کنند، وزیر خارجه لهستان نیز گفت که کشورش در حال بررسی اوضاع می باشد که چگونه می تواند از “ائتلاف ضد داعشی” حمایت کند.

وزیر خارجه لهستان گفت “قطعا ما همکاری های سیاسی و اطلاعاتی با ائتلاف خواهیم داشت. اما همه چیز بستگی به توانایی های وزارت دفاع ما دارد.”

گفتنی است که لهستان پیش از این در جنگ های آمریکا در عراق و افغانستان نیز نیرو اعزام کرده بود، گرچه بسیاری از شهروندان لهستان معتقد بودند که این اعزام نیرو آنچنان به نفع کشورشان نبوده است.

 

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *