• انتشار: ۲۲ حوت ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۳:۰۴
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33089
پرینت
رئیس جمهور غنی:

انکشاف متوازن و شهروند محوری از برنامه‌های اصلی دولت می‌باشد

رئیس جمهور غنی، انکشاف متوازن و شهروند محوری را از برنامه‌های اصلی حکومت وحدت ملی می‌خواند و بر رفع فقر و فراهم سازی فرصت‌های مساوی برای تمام شهروندان تأکید می‌کند.

رئیس جمهور غنی که در مراسم گرامیداشت از ۲۴ مین سالگرد شهادت استاد عبدالعلی مزاری، رهبر حزب وحدت اسلامی، که امروز در ارگ برگزار شده بود، سخن می‌گفت افزود در دولت وحدت ملی، شهروند محوری یک اصل است.

رئیس‌جمهور غنی در سخنرانی خویش، ضمن تسلیت به خانواده و پیروان شهید مزاری و کافۀ ملت سربلند افغانستان و اتحاف دعا به روح تمام شهدای نامدار و گمنام کشور و شهدای رویداد اخیر تروریستی در مصلی شهید مزاری، گفت که استاد مزاری از سیاستمداران صاحب فکر و ارزشگرای افغانستان بود که تحقق صلح و ثبات، عدالت اجتماعی و وحدت ملی برمبنای ایجاد نظام متکی بر آرای مردم و برگزاری انتخابات، از بارزترین اندیشه‌های او بود.

رئیس‌جمهور با اشاره به جملۀ مشهور شهید مزاری که «ما وحدت ملی افغانستان را یک اصل می‌دانیم» گفت: شهید مزاری بارها تاکید کرد که مردم باید از طریق انتخابات شفاف و عادلانه، خودشان صاحب سرنوشت خویش شوند.

وی گفت که مزاری شهید بارها تاکید کرد که جنگ راه حل معضل افغانستان نیست و هیچ قوم و جریانی نمی‌تواند قوم و جریان دیگری را حذف کند، بهترین راه همان صلح است که به خواسته‌های همۀ مردم پاسخ داده شود.

محمداشرف غنی با بیان اینکه حلقه‌های مختلف مزاری‌شناسی و مسعودشناسی به یک گفتمان ملی مبدل شود و در بارۀ سایر شخصیت‌های ملی و تاریخی تحقیق بیشتر صورت گیرد، افزود: یکی از عناصر مهم در اندیشه‌های شهید وحدت ملی، موضوع عدالت اجتماعی است. اکنون وقت آن رسیده که از فرهنگ رعیت‌محوری عبور کرده، به فرهنگ شهروند‌محوری دست یابیم.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی، موضوع تلفات ملکی را یکی از بدبختی‌های جنگ دانست و گفت که برای رهبری حکومت وحدت ملی و ارگان‌های امنیتی و دفاعی، تلفات ملکی در جنگ پذیرفتنی و قابل تحمل نیست و هر گزارشی که در این مورد آمده، جدی گرفته شده و تعقیب شده است و همواره تلاش گردیده تا جلوِ تلفات ملکی گرفته شود.

وی با ضمن اینکه شهروندان انکشاف می‌خواهند و برنامه‌های بزرگ ملی به خوبی می‌تواند زمینه‌ای شهروندمحوری را ایجاد و تضمین کند، گفت که در فقدان دولت قوی، شکل‌گیری شهروندمحوری دشوار است، هدف ما ایجاد دولت قوی می‌باشد.

رئیس‌جمهور غنی خاطرنشان‌کرد که با ایجاد فضای شهروندمحوری، ما از جزایر جداگانه نیز عبور کرده و با رویکرد به برنامه های آینده نگری، زمینه مساوات هر افغان با هر افغان  را فراهم می‌کنیم.

رئیس‌جمهور کشور همچنان گفت که در نظام‌های استبدادی، قوت دولت منجر به ضعف مردم می‌گردد و برعکس، در نظام مردم‌سالار قوت دولت، قوت مردم است.

رئیس‌جمهور غنی اضافه‌کرد که ما نیت و ارادۀ برای خدمت به مردم داریم، در نیت وارادۀ ما برای خدمت به مردم شک نکنید، نیت ما روشن و واضح است. اما مشکلات در اداره‌ها وجود دارد.

رئیس‌جمهور با اشاره بر اینکه با شعار نمی‌توان کارها را انجام داد، گفت که نیت و اراده باید به طرح بدل شود و طرح باید جامۀ عمل بپوشد. من در طول چهار و نیم سال گذشته بیش از ۶۰ سفر ولایتی داشتم که منظور از تمام تلاش‌ها اینست تا با هدف انکشاف متوازن در تمام ولایات کشور، شاهد پیشرفت و شکوفایی باشیم.

رئیس‌جمهور غنی تاکید کرد که هدف ما محرومیت‌زدایی است. ما همه برای اهداف بزرگ دست به دست هم بدهیم و بحث‌ها برای سازندگی، باید مثبت و سازنده باشد.

رئیس‌جمهور کشور گفت: آرمان بزرگ ما این‌است که افغانستان را از احتیاج دیگران بیرون سازیم و برای رسیدن به این هدف، پیشرفت و انکشاف نیاز است.

رئیس‌جمهور، انتخابات را براساس حکم قانون حتمی و ضروری دانسته، گفت که ما مانع هرنوع مداخله در این روند خواهیم شد و رأی هموطنان در انتخابات، ضامن مردم‌سالاری و تحکیم نظام است. وی تاکید کرد: هرکس که شهید وحدت ملی را قدر می‌گذارد، باید انگشت‌اش با دادن رأی رنگین باشد.

رئیس‌جمهور غنی اضافه‌کرد که اکنون بعد از تلاش‌های زیاد، صلح از حاشیه به متن آمده است. در هر نشست و هر سفری که دارم، صدای صلح‌طلبی و حمایت مردم را از پروسه صلح می‌شنوم.

وی با اشاره به لویه جرگۀ مشورتی صلح، گفت که اهداف و اجندای جرگه مشخص است، حدود و چارچوب مذاکره و تعریف و چگونگی صلح در این جرگه مورد مشوره قرار خواهد گرفت.

رئیس‌جمهور، در مورد تغییر نسلی و اینکه همه‌روزه فرصت‌های مهم به این نسل واگذار می‌گردد، گفت که نسل جوان امروز هزاره نیز با نسل چندسال قبل فرق دارد. تحول فکری، ایجاد مراکز آموزشی، مکاتب و مراکز فرهنگی، شبکه‌های فعال مردمی، نشانه‌های این تحول و جای افتخار است. این شبکه‌ها می‌توانند به شبکه‌های وصل برای تمام مردم افغانستان بدل شوند.

رئیس‌جمهور غنی در اخیر سخنانش ضمن آمادگی حکومت وحدت ملی در همکاری با مردم برای بازسازی مصلی شهید مزاری، گفت که بستۀ پروژه‌ها در دشت برچی(سرک‌های اتصالی، سرک حلقوی و پروژۀ آبرسانی) و پروژه‌های زیربنایی در مناطق مرکزی، سرعت بیشتر خواهد گرفت. ما مصمم هستیم که زندان جغرافیای طبیعی را از بین برده و افغانستان مرکزی را به نقطۀ وصل تجارت و ترانزیت و قلب متحرک افغانستان و آسیا مبدل نمائیم.

در این مراسم استاد سرور دانش معاون دوم رئیس‌جمهور، داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، عبدالرووف ابراهیمی رئیس ولسی‌جرگه، شاه‌گل رضایی نمایندۀ مردم غزنی در ولسی‌جرگه و خانم سلیمه نیکبین نیز صحبت کردند و در مورد کارنامه‌ها، اهداف و تلاش‌های شهید مزاری در زمینۀ عدالت اجتماعی، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، صلح و مردم‌سالاری، به تفصیل صحبت نمودند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *