• انتشار: 6 آوریل 2017
  • ساعت: 09:36
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 19832
پرینت

اندونیزیا یک مرکز بزرگ علوم اسلامی در افغانستان می سازد

رئیس جمهوری کشور اندونیزیا در دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور وعده داده است که یک مرکز بزرگ علوم اسلامی بسازد تا عالمان دینی دو کشور داشته های خود را تبادله کنند.

رییس جمهور اندونیزیا در دیدار با همتای افغانستانی خود با تاکید بر گسترش همکارهای دوجانبه میان دو کشور گفته که اندونیزیا یک مرکز بزرگ فراگیری علوم اسلامی را در افغانستان ایجاد خواهد کرد.

ارگ با نشر خبرنامه ای گفته است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری روز گذشته با همتای اندونیزیایی خود در جاکارتا پایتخت این کشور ملاقات و روی موضوع های مهم منطقه و کشور گفتگو کردند.

آقای غنی با اشاره به روابط دوستی و مناسبات ۶۵ سالۀ افغانستان و اندونیزیا گفت که دو کشور با هم دوستی تاریخی دارند. وی از تلاش‌های موفقیت‌آمیز و تجارب اندونیزیا در بخش تأمین صلح، انکشاف و رشد اقتصادی یادکرده گفت، از تجارب اندونیزیا در راستای تأمین صلح و ثبات، انکشاف و رشد اقتصادی افغانستان استفادۀ مناسب شده می‌تواند.

رئیس جمهوری، تروریزم و مواد مخدر را دو معضل عمدۀ بین‌المللی دانسته افزود که پول مواد مخدر و قاچاق به جیب مافیای بین‌المللی واریز می‌شود و باید ریشۀ این دو تهدید و معضل در همکاری مشترک کشورهای منطقه و جهان تشخیص و این پدیده از بین برده‌شود.

رییس‌جمهور اندونیزیا، صلح بین‌الافغانی و امضای موافقت‌نامۀ صلح را میان حزب اسلامی و حکومت افغانستان یک دستاوردهای مهم برای حکومت افغانستان دانست و گفت که اندونیزیا به‌خاطر تأمین صلح در افغانستان به هرنوع همکاری آماده‌است و در آینده

یک هیئت را به افغانستان خواهد فرستاد تا نظریات و تجارب شان را با مقامات افغان در این باره شریک سازند.

وی گفت، اندونیزیا یک مرکز بزرگ فراگیری علوم اسلامی را در افغانستان ایجاد خواهد کرد و از طریق این مرکز روابط میان علمای دو کشور تحکیم و آنان خواهند توانست دانش و معلومات اسلامی شانرا با هم شریک کنند.

رییس‌جمهور اندونیزیا، تروریزم و قاچاق مواد مخدر را برای امنیت و ثبات منطقه و جهان یک تهدید عنوان کرده گفت، اندونیزیا به خاطر دفع خطرات و ریشه‌کن‌کردن این دو معضل از منطقه و جهان، آمادۀ هرگونه همکاری می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد که کشورش ضمن همکاری در بخش ارتقای ظرفیت‌های زنان افغان، برای جوانان افغان بورسیه‌های تحصیلی را در رشتۀ دیپلماسی اعطا خواهد نمود.

محمد اشرف غنی از رییس‌جمهور اندونیزیا به‌خاطر همکاری در بخش‌های مختلف با افغانستان تشکری کرد و تجارب و دانش تخنیکی اندونیزیا را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه تجارت، معارف، رشد زراعت و مالداری، انتخابات شفاف، ادارات عمومی و ایجاد پالیسی‌های مالی و سیستم‌ها، مفید و ارزنده توصیف کرد.

در حضور داشت رؤسای جمهور افغانستان و اندونیزیا، موافقت‌نامه‌های همکاری در عرصه‌های معارف، زراعت، احصائیه، اصلاحات اداری و خدمات ملکی، ساینس و تکنالوژی و تحصیلات عالی از سوی مقامات دو کشور به امضا رسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *