• انتشار: ۲۵ جدی ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۳۲
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 31650
پرینت

انتقاد شدید حزب اقتدار ملی از کمسیون انتخابات و اعلام نتایج ابتدایی کابل

حزب اقتدار ملی افغانستان با نشر اعلامیه ای به شدت از کمسیون مستقل انتخابات انتقاد کرده و نسبت به نتایج ابتدایی انتخابات درکابل اعتراض کرده است.

به گزارش رها، حزب اقتدار ملی با نشر علامیه ای به شدت به کمسیون مستقل انتخابات تاخته و نتایج ابتدایی اعلام شده از سوی این کمسیون را نمایش مضحک و سناریوی از پیش تعیین شده خوانده است.

در اعلامیه حزب اقتدار ملی آمده است:

آنچه امروز، از سوی کمسیون مستقل انتخاب اعلام شده‌است، نتیجه انتخابات ولایت کابل نیست، بلکه نمایش مضحک سناریوی از پیش تعیین شده‌است که ربطی به‌اراده مردم کابل ندارد. مردم افغانستان باعزم راسخ و اراده پولادین، برأی تعیین سرنوشت خود، باشکوه تمام همواره به‌پای صندوق‌های رأی رفته‌اند و امسال نیز باردیگر حماسه جاویدان مردم سالاری را در انظار جهانیان به‌نمایش گذاشتند؛ اما با کمال تأسف از همان اوایل ساعت رأی‌گیری، به دلیل بی‌کفایتی و بی‌تدبیری کمسیون مستقل انتخابات و زمینه‌سازی برأی تقلب گسترده و سازمان‌یافته مانع بزرگ بر سر راه مردم گذاشته شد، با این وجود، مردم از پا ننشسته و دو روز تمام در برخی مراکز رأی‌دهی در کابل حاضر شدند تا رأی خود را به‌صندوق اندازند و دموکراسی نوپای افغانستان را نهادینه کنند؛ ولی با این هم، روند اخذ رأی، در تضاد کامل با قانون انتخابات قرارداشت و عادلانه بودن، سری بودن و شفافیت آن مخدوش گردید.

حزب اقتدار ملی کمسیون مستقل انتخابات را مسئول تقلب گسترده و با به سامانی های موجود در روند انتخابات دانسته و نوشته است: بدون تردید، مسئولیت تمام این نابسامانی‌ها به‌دوش کمسیون مستقل انتخابات بوده‌است. پس از پایان افتضاح‌آمیز روند انتخابات، شمارش آرا نیز سه‌ماه طول کشید و سرانجام امروز، نتیجه به‌اصطلاح انتخابات ولایت کابل اعلام شد و معلوم گردید که طی این مدت، کمیسیون مستقل انتخابات مشغول مهندسی نتیجه انتخابات و نمایشنامه‌نویسی اعلام نتیجه آن بوده‌است.

حزب اقتدار ملی نتایج اعلام شده از سوی کمسیون انتخابات را نتیجه اراده مردم و حقیقی ندانسته و خواهان معرفی اعضای کمسیون انتخابات به نهادهای عدلی و قضایی و مجازات آنها شده است: آنچه به‌عنوان نتیجه انتخابات اعلام شده‌است، به‌هیچ عنوان ریشه در حقیقت ندارد و اراده و انتخاب مردم کابل در آن دخیل نیست؛ لذا، می‌طلبد از سوی نهادهای مربوطه و مخصوصا کمسیون سمع شکایات انتخابات، در این زمینه توجه جدی و اقدام قاطع صورت گیرد و معیارهای قانونی در نظرگرفته شود، ابهامات و شبه‌ها برطرف گردد و برأی احترام به‌مردم که صاحبان اصلی قدرت مملکت هستند، مسئولین کمسیون مستقل انتخابات، به‌نهادهای عدلی و قضایی معرفی شوند، در غیر این صورت، این نمایش مضحک و تقلب گسترده و سازمان یافته، کشور را در نابسامانی‌ها و چالش‌های عمیق فرو خواهد برد و نظام افغانستان را با بحران مشروعیت روبرو خواهد کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *