• انتشار: ۹ جوزا ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۴:۳۰
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 21205
پرینت

انتقاد داوطلبان آزمون کانکور در بامیان از «برخورد دوگانه» وزارت تحصیلات

آزمون ورود به دانشگاه‌های کشور در سال جاری در بامیان در دو روز گذشته با تفاوت‌های بیشتری نسبت به سال‌های پیش برگزار شد. اشتراک‌کنندگان این آزمون می‌گویند که وزارت تحصیلات پرسش‌ها را از طریق طرح پرسش‌های سخت برای داوطلبان برخی از مناطق از جمله بامیان بر علیه آنان تبعیض اعمال می‌کند.

اشتراک‌کنندگان آزمون کانکور در بامیان از وزارت تحصیلات عالی می‌خواهند تا این آزمون را در سراسر کشور شفاف برگزار کند تا همه بتوانند بر اساس لیاقت خود وارد دانشگاه‌های کشور شوند. مسئولان این وزارت نیز اعلام کرده‌اند که با اتخاذ تدابیر جدی، احتمال تقلب در این آزمون به صفر رسیده است.

استفاده از دستگاه بایومتریک، ترتیب دفترچه‌های جداگانه برای هر داوطلب و جلوگیری از ورود افراد غیر مسئول در صحن امتحان از جمله تغییراتی است که به برگرازی شفاف آزمون کانکور، کمک کرده است.

سید مجید، معاون علمی و تخنیکی ریاست عمومی آزمون کانکور وزارت تحصیلات کشور به خبرنگاران گفت که در برگزاری این آزمون، تحول بزرگی نسبت سال گذشته ایجاد شده است:«با توجه به اینکه ما تمام مسائل را در نظر گرفته‌ایم، آزمون کانکور در سراسر کشور شفاف برگزار خواهد شد و از همین رو جا دارد تا دولت و تمام افغانستان به این حرف باور داشته باشند.»

افزایش رقم دختران داوطلب

آزمون کانکور تاکنون در ۱۹ ولایت کشور برگزار شده است. در هفته آینده، داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها در سایر ولایات کشور نیز به استقبال این آزمون خواهند رفت.

در کنار شفافیت، آنچه که در برگزاری آزمون کانکور در بامیان جالب توجه واقع گردید، افزایش در حدود ده درصدی تعداد دختران داوطلب برای اشتراک در آن بود. بر اساس آمار رائه شده از سوی دانشگاه بامیان در سال جاری بیشتر از ۵ هزار داوطلب که ۲۰۶۰ تن آن را دختران تشکیل می‌دهند، در آزمون کانکور در این ولایت اشتراک کردند.

معصومه خاوری رئیس این دانشگاه می‌گوید:«اینکه چقدر از این دختران به دانشگاه‌های کشور راه می‌یابند بستگی به میزان آمادگی آنان دارد و پس از اعلام نتایج آزمون کانکور سراسری کشور مشخص خواهد شد.»

انتقاد داوطلبان کانکور در بامیان

آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌های کشور همه ساله با تقلب‌های گسترده‌ای همراه بود. با آنکه تصاویر منتشر شده از جریان برگزاری آزمون کانکور در برخی از ولایات کشور در سال‌های گذشته نشان می‌دادند که حتا داوطلبان، پرسش‌ها را بصورت گروهی پاسخ داده‌اند، تاکنون از تقلب در این آزمون در بامیان گزارش نشده است.

شماری از اشتراک‌کنندگان آزمون کانکور در بامیان، برگزاری آن در سال جاری در این ولایت را کاملا شفاف خوانده و متفاوت از سال‌های پیش عنوان کرده‌اند. آنان می‌گویند که وزارت تحصیلات، عمدا پرسش‌های سخت را به داوطلبان این ولایت اختصاص داده بود.

شازیه و حسین‌علی، دو تن از اشتراک‌کنندگان این آزمون در بامیان از برگزاری شفاف آن استقبال می‌کنند اما انتقادهایی نیز دارند:«آزمون کانکور در بامیان با شفافیت کامل برگزار شد و هیچ زمینه برای تقلب در آن وجود نداشت. سخت‌گیری ناظران در مقایسه با سال‌های پیش بیش از حد بود. با آنکه در سایر ولایات داوطلبان باید به پرسش‌های آسانی پاسخ می‌دادند، مساله در بامیان کاملا برعکس بود. ما امیدواریم که با اشتراک‌کنندگان این آزمون در سایر ولایات نیز چنین برخورد شود.»

در آزمون سراسری کانکور در سال جاری، نزدیک به ۲۵۰ هزار داوطلب از سراسر کشور اشتراک خواهند کرد. از این تعداد، ۵۳ هزار نفر به دانشگاه‌های دولتی و ۵۵ هزار تن دیگر به موسسات تحصیلات عالی خصوصی و نهادهای تحصیلی نیمه‌عالی راه‌ خواهند یافت.

ظرفیت جذب دانشجو در دانشگاه‌های کشور در حال حاضر، کمتر از نیم تعداد اشتراک‌کنندگان آزمون کانکور است. همه ساله بیشتر آنان یکی از دو شانس خود برای ورود به دانشگاه‌های کشور را از دست می‌دهند. قرار است در سال جاری، شماری از این داوطلبان به موسسات تحصیلات عالی خصوصی نیز معرفی شوند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *