• انتشار: ۲۵ اسد ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۳۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 12315
پرینت

انتقاد تند خبرنگاران معترض در بامیان از اتحادیه ملی ژورنالیستان

شماری از خبرنگاران معترض در بامیان پس از آنکه اتحادیه ملی ژورنالیستان کشور اعلام کرد که تنش های بوجود آمده میان خبرنگاران و اداره محلی این ولایت با میانجیگری این اتحادیه حل شده اند، انتشار این خبر را شایعه پراگنی و بدور از حقیقت خواندند.

جنجال ها میان خبرنگاران و اداره محلی بامیان پس از آن بالا گرفت که سه روز پیش، نجیب الله الفت خبرنگار رادیو نسیم در مراسم آغاز به کار ساخت یک جاده در مرکز این ولایت، از سوی سخنگوی والی بامیان مورد تهدید و توهین قرار گرفت. این امر سبب شد تا جمعی از خبرنگاران بامیان به آنچه “تلاش برای محدودسازی آزادی بیان از سوی برخی از مقامات دولتی” خوانده می شود، اعتراض کنند.

خبرنگاران معترض در بامیان برای حل مشکلات پیش آمده با اداره محلی وارد گفتگو شدند. گفته شده است که در این گفتگو والی بامیان به خبرنگاران معترض وعده سپرده است تا از فعالان رسانه ای این ولایت حمایت کند و جلو تهدید، توهین و رفتار خشونت بار با آنان را بگیرد اما خود در همان روز آن را نقض کرده است.

زمان احمدی یکی از خبرنگاران معترض در بامیان گفت که به دنبال این کشمکش ها، اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان خبری منتشر کرد که گویا این جنجال ها با میانجیگری نماینده این اتحادیه در بامیان حل شده اند اما این خبر واقعیت ندارد.

آقای احمدی افزود:”تا هنوز هیچ مشکلی حل نشده است و خبرنگاران معترض به خواست های شان نرسیده اند اما برخی از افرادی که در تلاش سرکوب این اعتراضات و یا هم شهرت طلبی اند، به این اتحادیه اطلاعات بی اساس داده اند.”

او از اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان خواست که اگر از خبرنگاران معترض حمایت نمی کند، حداقل در پی تضعیف موضع و موقعیت آنان نباید باشد.

شعارهایی که با عمل متفاوت اند

در خبر منتشر شده از سوی اتحادیه ملی ژورنالیستان افغانستان آمده است که اداره محلی بامیان تعهد سپرده است تا پس از این از هیچ گونه همکاری با خبرنگاران دریغ نمی کند. این اداره پیش از این نیز بارها اعلام کرده بود که از خبرنگاران بامیان حمایت می کند.

اینک اما عنایت الله ضیا یکی دیگر از خبرنگاران بامیان می گوید که این گفته ها نه تنها هیچ وقتی جنبه عملی به خود نمی گیرند بلکه با بعضی از رفتارهای مقام های محلی به گونه آشکار نقض می شوند.

آقای ضیا گفت:”قرار بود روز گذشته جلسه ای با حضور تمام خبرنگاران بامیان برای گفتگو در مورد راه حل های مشکلات به میان آمده در هماهنگی با اداره اطلاعات و فرهنگ در مرکز میراث های فرهنگی این ولایت برگزار گردد اما به رغم این موضوع، خبرنگاران پیش از آغاز جلسه از این مرکز اخراج شدند”.

آقای ضیا تاکید کرد؛ این موضوع در کنار آنکه توهین بزرگی به خبرنگاران محسوب می گردد، نشان می دهد که اداره محلی هیچ ارزشی به آزادی بیان قائل نیست و هیچگاهی از رسانه گران حمایت نمی کند.

دادخواهی برای حل مشکلات

خبرنگاران بامیان مشکلات دیگری را نیز مطرح می کنند و مدعی اند که تداوم اعتراضات آنان برای حل این مشکلات است. آنان گفته اند تا کنون به تمامی خواست های شان دست نیافته اند و تا زمانی که به توافق مشخصی در این خصوص با اداره محلی دست نیابند، این اعتراضات را ادامه خواهند داد.

مرتضا کریمی از دیگر فعالان رسانه ای در بامیان، تداوم تهدید، توهین و تحقیر خبرنگاران، برخورد تبعیض آمیز و دوگانه با آن ها، تلاش برای اعمال سانسور در گزارش های در معرض نشر، دخالت برخی از مقام های محلی در فعالیت رسانه گران و دسترسی محدود خبرنگاران به اطلاعات را از دیگر مشکلاتی می داند که به گفته او؛ تا کنون در راستای برطرف سازی آن ها، هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

رفتارهای توهین آمیز و خشونت بار با خبرنگاران بامیان در دو سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. سال گذشته چند تن از فعالان رسانه ای بامیان از سوی آمر امنیت فرماندهی پولیس این ولایت برای چندین ساعت بازداشت موقت شدند. چندی بعد محافظان فرمانده پولیس بامیان یکی دیگر از خبرنگاران این ولایت را مورد لت و کوب قرار دادند و در مواردی هم تعدادی از سوی مقام های بلندپایه مورد تهدید قرار گرفتند.

افزایش میزان خشونت علیه خبرنگاران در بامیان عوامل مختلفی داشته است. از میان آن ها اما عدم مجازات مرتکبان خشونت علیه خبرنگاران از سوی اداره محلی مهمترین عامل تاثیرگذار در این زمینه خوانده شده است؛ بگونه ای که گفته می شود این افراد حتا مورد نکوهش و توبیخ لفظی نیز قرار نمی گیرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *