• انتشار: 15 جولای 2019
  • ساعت: 14:21
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35935
پرینت
داکتر عبدالله عبدالله:

انتخابات ۲۰۱۴ تکرار شود فاجعه در افغانستان رخ می دهد

داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت، بر برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه ریاست جمهوری در کشور تاکید کرده می‌گوید تکرار تجربه انتخابات ۲۰۱۴ ریاست جمهوری، فاجعه‌ای غیرقابل جبران برای افغانستان به دنبال خواهد داشت.

داکتر عبدالله که امروز دوشنبه (۲۴ سرطان) در نشستی در کابل صحبت می‌کرد گفت باید اراده مردم به گونه‌ای درست در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری تمثیل شود.

وی بیان داشت:” تعدادی در افغانستان اصلا به برگزاری انتخابات باور ندارند و فکر می‌کنند تعین سرنوشت از راه جنگ، خشونت و تروریسم ممکن است. اما طرف دیگر که اکثریت مطلق مردم افغانستان هستند باورمند به انتخابات اند”.

آقای عبدالله اظهار داشت:” اگر تعیین سرنوشت از طریق جنگ، خشونت و کودتا صورت بگیرند آخرهمه این مسایل به برگزاری انتخابات ختم می‌گردد.”

رییس اجرایی افزود:” تکرار نوع انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴، فاجعه بار خواهد بود که توان پرداخت آن را دیگر مردم افغانستان ندارد”.

وی بیان داشت:”قضاوت اینکه در انتخابات ۲۰۱۴ ریاست جمهوری چی کسی قربانی داد تا سلامت افغانستان حفظ شود را به مردم می‌گذاریم، اما تکرار آن فاجعه‌ای جبران ناپذیر خواهد بود”.

داکتر عبدالله، پایداری نظام افغانستان را به برگزاری انتخابات شفاف وعادلانه مرتبط دانسته گفت:” نباید در انتخابات ریاست جمهوری آرای مردم به معامله گرفته شود.”

رییس اجرایی حکومت بر سهم گرفتن ادارت دولتی در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرده گفت:”هر مامور دولتی می‌تواند از حق یک رای خود استفاده کنند اما هیچ کسی حق مداخله را در امور انتخابات ندارد.”

وی افزود:” پیام من به تمام ادارات دولتی و نهادهای امنیتی این است که در امورانتخابات مداخله نکرده و اجازه کمپاین را به نفع یک نامزد یا علیه یک نامزد را به خویش ندهند.”

رییس اجرایی، شرکت زنان را در انتخابات ریاست جمهوری حیاتی عنوان کرده گفت:” زنان باید به خاطر آینده بهتر فرزندان شان حضور فعال در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند.”

درهمین حال حوا علم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات، حضور فعال زنان را در انتخابات متضمین برگزاری انتخابات شفاف دانسته گفت:” حضور فعال زنان تضمین کننده یک انتخابات شفاف، عادلانه و مورد قبول همه است”.

رییس کمیسیون انتخابات گفت:” برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تنها وظیفه کمیسیون نیست بلکه نیازمند حضور فعال همه اقشار جامعه را برای برگزاری انتخابات شفاف می‌طلبند.”

وی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان سال جاری تاکید نمود گفت:” حمایت مردم از برگزاری انتخابات باعث موفقیت ما کمیسیون است.”

قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان سال جاری در کشور برگزار شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *