• انتشار: ۲۴ سرطان ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۱:۵۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 35925
پرینت

انتخابات و شک و تردید های موجود!

کمیسیون انتخابات می‌گوید تاکنون هزینۀ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را دریافت نکرده است.

حدود دو ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مانده است؛ اما بودجه آن هنوز به طور رسمی در اختیار کمیسیون مستقل انتخابات قرار نگرفته است.

کمیسیون انتخابات در عین حال از آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات ماه میزان سخن می‌زند و می‌گوید تا دو روز دیگر فهرست رأی دهندگان اعلام خواهد شد.

ذبیح الله سادات سرپرست دفتر سخنگوی این کمیسیون به رادیوی آزادی گفت: “جامعه جهانی نیز تعهد کرده است بودجه تخصیص یافته را در اختیار کمیسیون قرار دهد،

تا کنون به گونۀ رسمی بودجه از سوی جامعه جهانی برای ما نرسیده است؛ اما در بخش پرداخت آن مشکل وجود ندارد و تنها روند تخنیکی آن زیر کار است و بسیار زود در اختیار ما قرار داده خواهد شد.”

گفتگوهای صلح شماری از ناظران را دربارۀ تدویر انتخابات مشکوک ساخته است.

فضل غنی حقمل عضو دفتر رسانه‌های حزب اسلامی می‌گوید تا هنگامی که آنان از شفافیت این روند اطمینان نیابند، همکاری کردن با این روند پیش از وقت خواهد بود.

وی افزود: “نامزدان و احزاب نگران در مورد شفافیت انتخابات اند و تا زمانی‌که این نگرانی‌ها رفع نشوند و تضمین داده نشود، قبل از وقت خواهد بود که با این پروسه همکاری صورت گیرد چون این پروسه یک پروسه شفاف نیست، اقدامات کمیسیون یک جانبه است. در صورت حفظ استقلالیت آماده هر گونه همکاری خواهیم بود و از آن نظارت خواهیم کرد.”

با این همه، شهاب الدین حکیمی یکی از نامزدان مستقل ریاست جمهوری به نمایندگی از شورای نامزدان ریاست جمهوری می‌گوید اوضاع بد امنیتی، عدم پرداخت بودجه این روند از سوی جامعه جهانی و حکومت و وجود شک و تردید‌ها در اراده کمیسیون برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نامزدان این روند را نگران ساخته است.

وی گفت: “تا کنون هیچ‌کس ناظران شان را معرفی نکرده‌است و نه کسی اراده دارد که در این فضایی که هیچ‌کس جرئت نمی‌تواند پای صندوق‌های رأی بروند، در کنار امنیت همه نگران تقلب گسترده در این روند هستیم از این رو هیچ‌کس آماده نیست ناظر‌ش را معرفی کند.”

نهادهای ناظر روند انتخابات نیز به تعهدات جامعه جهانی در پیوند به انتخابات به دیده شک می‌نگرند و می‌گویند علاقه کم جامعه جهانی به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سبب سر در گمی‌های بیشتر برای برگزاری انتخابات شده‌است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *