• انتشار: ۱۳ سرطان ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۶:۳۴
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 35595
پرینت
تیفا:

انتخابات ممکن است تحت الشعاع صلح قرار گیرد

بنیاد انتخابات آزاد افغانستان تیفا می گوید از آنجایی که امریکا اولویت اول خود از بین صلح و انتخابات را مشخص نکرده ممکن است انتخابات تحت الشعاع صلح قرار گیرد.

صغرا سعادت سخنگوی این بنیاد امروز پنجشنبه (۱۳ سرطان) در یک نشست خبری در کابل، مدعی شد مغلق بودن روند صلح، انتخابات را تحت تاثیر قرار داده است.

خانم سعادت گفت پیچیدگی روند صلح روی انتخابات تاثیر گذاشته و جامعه جهانی نیز تاکنون بین صلح و انتخابات اولویت خود را مشخص نکرد است.

او افزود با مبهم بودن موضع جامعه جهانی در قبال صلح و انتخابات افغانستان ممکن است انتخابات ریاست جمهوری تحت شعاع روند صلح قرار گیرد.

هرچند اوایل این هفته نماینده خاص سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد که صلح و انتخابات در افغانستان در اولویت این سازمان است و نباید این دو پروسه از همدیگر متاثرشوند؛ علی‌الرغم این سخنگوی تیفا موضع جامعه جهانی را درقبال صلح و انتخابات سردرگم خواند.

بانو سعادت تاکید کرد که نهادهای ناظر بین المللی که قبلا از انتخابات افغانستان نظارت می‌کردند برای نظارت از انتخابات ریاست جمهوری پیشرو آمادگی‌شان را اعلام نکرده اند و نهادهای ناظر داخلی نیز تاکنون مورد حمایت جامعه بین‌المللی قرار نگرفته‌اند

وی، عدم حمایت از نهادهای ناظر در انتخابات افغانستان را نشانه در اولویت نبودن انتخابات ریاست جمهوری کشور نزد جامعه بین المللی خوانده تاکید کرد که ممکن این مسئله روی قابل قبول واقع شدن نتایج انتخابات نزد تیم‌‌های انتخاباتی تاثیر بگذارد.

وی، همچنان با اشاره اقدام دیرهنگام کمیسیون انتخابات برای خریداری دستگاه‌های بایومتریک اضافه کرد که این کمیسیون زمان کافی برای خریداری و راه اندازی همراه با اطمینان این دستگاه‌ها در اختیار ندارد.
او در این باره افزود که موثریت این دستگاه‌ها در روند انتخابات برای تضمین شفافیت نیز زیر سوال است، به بیان وی دستگاه‌های بایومتریک تنها برای تثبیت هویت رای دهندگان به کار انداخته می‌شود امریکه با تهیه یک فهرست شفاف از تعداد رای دهندگان نیز میسر بود.
اوایل کار کمیشنران جدید کمیسیون‌های انتخاباتی قرار بود، فهرست بایومتریک از تعداد رای دهندگان آماده شود، اما پسانترکمیسیون به دلائلی از این اقدام سرباز زده، اعلام کرد که تنها در روز رای دهی از این دستگاه کار می‌گیرد.

دستگاه بایومتریک در انتخابات پارلمانی نیزاستفاده شد اما به دلائلی از جمله فعال نشدن بخشی زیادی از این دستگاه‌ها، نتوانست از بروز تقلبات گسترده جلوگیری کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *