• انتشار: ۹ اسد ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۷:۰۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36476
پرینت
بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا):

انتخابات ریاست جمهوری تحت تأثیر مذاکرات صلح با طالبان قرار گرفته است

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می‌گوید عدم وضاحت درباره گفتگوهای امریکا و طالبان، بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تاثیر گذاشته و این روند را به بحران خواهد کشاند.

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) امروز چهارشنبه (۹ اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت:” در رفتار جامعه جهانی نسبت به سرنوشت سیاسی افغانستان عقب‌گرد دیده می‌شود.”

آقای رشید تصریح کرد، جامعه جهانی و حکومت افغانستان نسبت به روند گفتگوهای جاری صلح به مردم افغانستان وضاحت نداده و این مسله نگرانی را مبنی بر عدم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به وجود آورده است.

رییس اجرایی فیفا با بیان اینکه ما خوستار وضاحت دو جانبه از طرف حکومت و جامعه جهانی درباره گفتگو های صلح هستیم گفت:” در عدم ارایه وضاحت در مورد گفتگوهای صلح، نگرانی ها نسبت به برگزاری انتخابات غیرشفاف و بحران‌زا جدی است”.

آقای رشید گفت:” امروز نامزدان انتخابات ریاست جمهوری دلگرمی برای کارزارهای انتخاباتی شان نشان نمی‌دهند که یکی از دلایل عمده آن  قرار گرفتن در خلای معلوماتی از چگونگی گفتگوها جاری و تامین صلح در کشور است.”

وی بیان داشت، عدم وضاحت از گفتگوهای صلح، تهدید از تحریم انتخابات ریاست جمهوری توسط برخی نامزدان، عدم یک اجماع سیاسی بین سیاسیون وعدم دلگرمی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری به کارزارهای انتخاباتی نگرانی‌های جدی را میان مردم افغانستان به وجود آورده است.

آقای یوسف با بیان اینکه ما خواستار یک اجماع سیاسی بین سیاسیون و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری هستیم گفت: فیفا منشور اعتبار دهی و سلامت انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان را که شامل ۱۰ ماده می‌باشد را تهیه کرده و ۱۱ تیکت انتخاباتی آن را امضا نموده‌اند.

خودداری رهبری تیکت‌های انتخاباتی از فعالیت‌های رسمی مشابه با کمپاین‌های انتخاباتی است، خودداری از تقرر، تغییر و تبدیل اراکین دولتی در مرکز و ولایات، ممنوعیت سفر وزیران و والیان، عدم مداخله در امور انتخابات، شفاف سازی دیدار رهبران حکومت با مسوولان کمیسیون‌های انتخاباتی و ممنوعیت دیدار و نشست‌های خصوصی با اعضای کمیسیون‌ها، شفاف سازی سفرهای خارجی رهبری تکت‌های انتخاباتی و ایجاد کمتیه نظارتی از ماده‌های مهم این منشور پیشنهادی فیفا به تکت‌های انتخاباتی می‌باشند.

آقای رشید گفت: اگر این منشور جنبه عملی به خود بگیرد می‌تواند چالش‌های برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را حل کرده و سلامت انتخابات را تضمین نماید.

رییس اجرایی فیفا از مداخله مسوولان محلی برخی ولایات در امور استخدام‌ کارمندان موقت کمیته‌های ولایتی کمیسیون‌های انتخاباتی نیز ابراز نگرانی کرده گفت:” ما گزارش‌هایی از مداخله برخی مسوولان محلی ولایات در امور کاری کمیته‌های ولایتی کمیسیون‌های انتخاباتی با خود داریم و نیاز به بررسی جدی دارد.”

با آنکه سه روز از آغاز رسمی پیکارهای انتخاباتی میان نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گذرد تا هنوز جز دو نامزد حاکم هیچ نامزدان دیگر به دلیل آنچه که سوء‌استفاده رهبران حکومت از صلاحیت‌ها و امکانات دولتی می‌خوانند  پیکارهای انتخاباتی شان را رسمآ آغاز نکرده‌اند.

قراراست انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ششم میزان سال جاری در سراسر کشور برگزار شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *