• انتشار: ۲ سنبله ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۸:۰۲
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37040
پرینت
یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات باید به تعویق بیفتد/شرایط برای برگزاری انتخابات مهیا نیست

شهاب حکیمی یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید زمینه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مساعد نیست و باید انتخابات به تعویق بی‌افتد.

آقای حکیمی امروز شنبه(۲ سنبله) برای دریافت نظرات مردم مبنی بر اینکه به صلح اولویت داده شود یا انتخابات به ولسوالی چهار آسیاب کابل رفته بود.

او پس از نظرخواهی از مردم به رسانه‌ها گفت مردم خواهان تعویق انتخابات ریاست جمهوری اند تا صلح سراسری وعادلانه در کشور به دست آید.

آقای حکیمی گفت مردم افغانستان بر این باور اند که هم اکنون زمینه برگزاری انتخابات سراسری مساعد نیست و این روند باید به منظور اولویت بخشیدن به روند صلح تا سه ماه به تعویق انداخته شود.

او با اشاره به روند مذاکرات صلح امریکا و طالبان، گفت: “ما خواستارصلح هستیم تا تحریک طالبان داخل نظام شده و اداره موقت تشکیل شود.”

به گفته او، رییس اداره موقت هم باید موظف شود تا انتخابات بی طرفانه و مورد قبول برگزار کند.

حکیمی خاطرنشان کرد اکثر مردم افغانستان، کشور‌های منطقه، جامعه جهانی و تحریک طالبان خواهان تعویق انتخابات و تشکیل اداره موقت هستند.

این نامزد انتخابات، رییس جمهورغنی را تنها مانع تامین صلح خواند و گفت به احتمال زیاد، اداره موقت به وجود خواهد آمد.

وی رییس جمهورغنی را به سوء استفاده از منابع و امکانات دولتی نیزمتهم کرد و افزود آقای غنی بیش از ۱۰۰ میلیون دالر را از خزانه دولت بیرون کشیده و در کمپاین انتخاباتی خود مصرف می‌کند.

به گفته او، در این جرم بزرگ اشرف غنی، والی‌ها، ولسوال‌ها و فرماندهان امنیه ولایات نیز شریک هستند.

آقای حکیمی در حالی بر تعویق انتخابات ریاست جمهوری تاکید دارد که پیش از این برخی نامزدان دیگر نیز گفته اند تامین صلح را نسبت به انتخابات اولویت می‌دهند.

با گذشت نزدیک به یک ماه از آغاز رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری، بسیاری از نامزدان اعلام کرده که به خاطر اولویت دادن به صلح تا هنوز کمپاین‌های انتخاباتی شان را آغاز نکرده‌اند.

از سوی دیگر، گفته می‌شود تعویق انتخابات یکی از موضوعات بسیار جدی مورد بحث در نهمین دور مذاکرات امریکا و طالبان در قطر نیز می‌باشد. گروه طالبان با برگزاری انتخابات مخالف کرده و تاکید دارند که در نتیجه توافق صلح باید حکومت موقت ایجاد گردد.

اما؛ رییس جمهور غنی با هرگونه تعویق انتخابات در نتیجه توافق صلح مخالفت کرده و بر برگزاری انتخابات تاکید دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *