• انتشار: ۲۱ حوت ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۴:۴۸
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33068
پرینت
پانزدهمین روز پنجمین دور مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان در دوحه قطر

امیدواری‌ها به توافق نهایی افزایش یافته است

دور پنجم مذاکرات مستقیم امریکا با نمایندگان طالبان در حالی در دوحه قطر وارد پانزدهمین روز خود می‌شود که اختلافات میان دو طرف همچنان باقی‌ست اما امیدواری‌ها به توافق احتمالی افزایش یافته‌است.

برخی منابع می‎گویند که مذاکرات قطر وارد مرحله جدی تر شده و امیدواری برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات بیشتر شده است.

امروز پانزده‌همین روزی است که نمایندگان امریکا و طالبان روی موضوع صلح افغانستان در دوحه باهم گفتگو می‌کنند.

هرچند جزئیات بیشتر از این نشست منتشر نشده ولی برخی منابع گفته اند که نشست روز گذشته قطر تا ساعت ۹ شب ادامه داشت و چنین بر می آید که دو طرف مصروف مذاکرات جدی هستند.

این منابع تاکید دارند که با وجود پیشرفت های جدی در این مذاکرات، برخی موارد اختلافی نیز باقی مانده است که امروز روی آن بحث می‌شود.

به گفته منابع، روز گذشته پس از نماز شام برخی مقام های بلند پایه قطری از جمله وزیر خارجه این کشور نیز در محل برگزاری نشست قطر حضور یافته و با نمایندگان طالبان هم صحبت کرده است.

این منابع خاطر نشان کردند که برخی پیشرفت‌ها در این مذاکرات به دست آمده ولی برخی خطوط سرخ برای دو طرف هنوز هم حل ناشده باقی مانده و دو طرف با احتیاط به پیش می‌روند.

به گفته این منابع، هنوز مشخص نیست که مذاکرات قطر امروز هم به نتیجه خواهد رسید و یا خیر.

این منابع می گویند که دو طرف مذاکره کننده حتا روی کلماتی که قرار است در توافقنامه احتمالی گنجانیده شوند بحث می‌کنند و دقت کامل را در ادبیات موافقتنامه به کار می‌برند.

به گفته این منابع، دو طرف تلاش دارند تا در این مذاکرات دقت بیشتر به خرج دهند؛ زیرا این مذاکرات را گام نخست برای تامین امنیت افغانستان و منطقه می‌دانند و در صورتیکه خطای صورت بگیرد جبران آن را مشکل می‌دانند.

این منابع تاکید دارند که دوطرف پیش از این تعهد کرده اند که جزئیات این نشست را تا رسیدن به توافق نهایی منتشر نکنند و به همین خاطر دو طرف این مذاکرات از هرگونه ابراز نظر خود داری می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *