• انتشار: ۱۴ سنبله ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۵:۳۴
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 13002
پرینت

امنیت آب در کشورهای آسیایی و کشورهای حوزه اقیانوس آرام سیر صعودی داشته است

چشم انداز انکشاف آب های آسیا در گزارشی آورده است امنیت آب ها در کشورهای آسیایی و حوزه اقیانوس آرام سیر صعودی داشته است.

براساس این گزارش، ۳۸ کشور آسیایی و حوزه آرام در سال ۲۰۱۳ جزو کشورهایی با ناامنی آب بودند که این رقم هم اکنون به ۲۹ کشور رسیده است.

این چشم انداز همچنین می گوید با وجود این پیشرفت، اما همچنان نگرانی هایی در امنیت آب آسیا باقی مانده است.

بر اساس گزارش، آسیا تقریبا نیمی از فقیرترین مردمان جهان را در خود جای داده است. در آسیا، استفاده آب برای کشاورزی همچنان ۸۰ فیصد ذخایر آبی را مصرف می کند. تقریبا ۱٫۷ میلیارد نفر در این قاره دسترسی مناسب به فاضلاب ندارند.

گزارش می افزاید با توجه به پیش بینی های انجام شده، تا سال ۲۰۵۰ که جمعیت این منطقه از دنیا به ۵٫۲ میلیارد نفر می رسد و ۲۲ شهر کلان تا سال ۲۰۳۰ ایجاد می شود، ذخایر آبی این منطقه تحت فشار جدی قرار می گیرد.

این پیش بینی ها می افزایند تا سال ۲۰۵۰، بیش از ۳٫۴ میلیارد نفر در این منطقه از دنیا با فشار جدی کمبود آب مواجه خواهند شد.

چشم انداز انکشاف آب های آسیا برنامه ای است که جلسات پیشرفت تامین آب را در آسیا ارزیابی می کند.

براساس این چشم انداز، افغانستان از میان ۴۸ کشور آسیایی و حوزه اقیانوس آرام در مکان چهل و دوم امنیت آبی قرار دارد. سینگاپور، استرالیا تایلند به ترتیب در راس این جدول قرار دارند.

امنیت آب به دسترسی قابل اطمینان به حجم و کیفیت قابل اطمینان به آب در حدی که سلامت، دارایی و تولید را برای جانداران تامین کند گفته می شود. توسعه پایدار یک کشور بدون تامین امنیت آب امکان پذیر نمی باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *