• انتشار: 30 سپتامبر 2015
  • ساعت: 15:35
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 3063
پرینت

امنیتی ها به مجلس آمدند ولی حرفی برای گفتن نداشتند/نبیل عذر خواهی کرد

مجلس نمایندگان در پیوند به سقوط ولایت کندز، مسئولان نهادهای امنیتی –رئیس امنیت ملی، وزیر امور داخله، سرپرست وزارت دفاع، مشاور امنیت ملی و رئیس ارگان های محلی- جهت استجواب به مجلس فراخواند.

تنها رحمت الله نبیل رئیس امنیت ملی، نورالحق علومی وزیر داخله و جیلانی پوپل رئیس ارگان های محلی به مجلس آمدند و معصوم استانکزی سرپرست وزارت دفاع و حنیف اتمر مشاور امنیت ملی به مجلس نیامدند.

رحمت الله نبیل، رئیس امنیت ملی از مردم معذرت خواست و گفت، هیچ توجیهی برای برون رفت از علت های سقوط شهر کندز نداریم.

آقای نبیل اشاره کرد، ریاست امنیت ملی قبلا از سقوط شهر کندز و بدخشان ابراز نگرانی کرده بود و در ماه حمل در ۲۵ روز در ۲۷ نقطه عملیات انجام داده بودیم اما بنا به دلایلی عملیات ها متوقف شد. وی از بیان دلایل در حضور رسانه ها خودداری کرد.

به این دلیل و به درخواست مقام های نهادهای امنیتی و رای نمایندگان مردم جلسه مجلس سری اعلام شد.

اما بعد از اینکه دسترسی رسانه ها از جلسه مجلس قطع شد؛ تعدادی از نمایندگان به نشانه اعتراض جلسه را ترک کردند و گفتند که این مقام ها برای دروغ گفتن به مجلس امده اند.

فاطمه عزیز، شکریه پیکان و ناهید فرید از وکلایی بودند که در اعتراض به سخنان مقام های امنیتی از صحن تالار مجلس بیرون شده بودند.

فاطمه عزیز، عضو مجلس گفت: “در کندز فاجعه رخ داده است، سربازان مواد غذایی ندارند، به مردم تجاوز می شود و اموالشان غارت می شود؛ ان وقت اینان ]مقام های امنیتی[ به دروغ پردازی می پردازند.

خانم عزیز اضافه کرد که ممکن است همین افراد ستون پنجم در داخل حکومت باشد. به صورت مشخص از والی و رئیس امنیت ملی ولایت کندز نام گرفت و خواهان محاکمه این افراد شد.

وی به شدت از رهبران حکومت وحدت ملی انتقاد کرد و خطاب به داکتر غنی و عبدالله گفت: “شما خائنین ملی هستید.”

بشیر احمد تینج، عضوی دیگر از مجلس نیز گفت که پاسخ مقام های نهادهای امنیتی برای نمایندگان مجلس قانع کننده نیست.

آقای تینج گفت: رئیس امنیت ملی می گوید که ما توسط ماموران استخباراتی خود دریافته بودیم که طالبان به زودی یک عملیات را در شهر کندز انجام می دهد و داشته های خود را با مسئولان وزارت داخله در میان گذاشتیم.

آقای نبیل به نمایندگان نیز گفته است که باید کسانی که در برابر سقوط شهر کندز کم کاری کرده اند، محاکمه شوند.

نورالحق علومی، وزیر داخله از سوی دیگر به نمایندگان گفته که به دلیل اینکه طالبان قبل از عملیات در شهر جای گرفته بودند و ما به دلیل آسیب نرسیدن به افراد ملکی عقب نشینی تاکتیکی کردیم.

او به نمایندگان گفته اکنون بیش از ۲ هزار نیرو در میدان هوایی شهر کندز آماده عملیات هستند.

اما توجیه های آنان برای نمایندگان مجلس قابل قبول نبوده است.

از سوی دیگر برخی از نمایندگان مجلس و کارشناسان بر این باورند که سقوط یک باره شهر کندز توسط طالبان ممکن است بر اثر تبانی و یا معامله ای صورت گرفته باشد.

آقای تینج اما می گوید که چنین افکاری از سوی دشمن پراکنده می شود تا باعث نفاق در کشور شود. من مطمین هستم که معامله ای در کار نبوده است.

دو روز پیش بر خلاف سر و صداهای زیاد نمایندگان مجلس شهر کندز سقوط کرد اما تاکنون به گفته باشندگان محل نیروهای امنیتی هیچ گونه اقدامی را انجام نداده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *