• انتشار: ۲ عقرب ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۲:۳۶
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 30004
پرینت
به اتهام همکاری ب طالبان

امریکا و متحدان عربش دو افسر سپاه قدس را تحریم کردند

آمریکا و متحدان عربش ۹ نفر از جمله ۲ افسر نیروی قدس سپاه پاسداران ایران را به اتهام ارتباط با گروه طالبان تحریم کرده‌اند.

به گزارش رها، وزارت خزانه داری آمریکا سه شنبه اول عقرب اعلام کرد که محمد ابراهیم اوحدی (جلال واحدی) و اسماعیل رضوی را به اتهام همکاری با طالبان، تحریم کرده است.
براساس بیانیه خزانه داری امریکا، این دو نفر از افسران نیروی قدس مستقر در بیرجند بوده و در تجهیز نظامی و حمایت لجستیکی، مالی و اطلاعاتی از طالبان نقش داشته اند.
خبر این تحریم همزمان با سفر استیو منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا، به عربستان سعودی برای شرکت در نشست مقامات کشورهای عضو “مرکز مبارزه با حامیان تروریسم” اعلام شد. این نهاد متشکل از آمریکا، عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی، کویت، عمان و قطر است.
براساس این بیانیه، جلال واحدی در سال میلادی گذشته با عبدالله صمد فاروقی از فرماندهان طالبان در هرات دیدار کرده و وعده کمک مالی و نظامی داده است.
بیانیه می افزاید: “این توافق در بیرجند ایران منعقد شد که بر اساس آن نیروی قدس سپاه پاسداران به نیروهای تحت امر صمد فاروقی کمک های نظامی و مالی ارائه بکند و در برابر آن نیروهای او به اهدافی در ولایت هرات حمله بکند.”
اسماعیل رضوی نیز متهم شده که با شورشیان طالبان در چند ولایت از جمله فراه، واقع در غرب افغانستان، در تماس بوده است. بیانیه می گوید: “رضوی در سال ۲۰۱۷ به ولایت فراه سفر و طالبان را به حمله در مناطق مرزی این کشور تشویق کرد.”
مقامات ایران همواره حمایت از گروه طالبان را رد کرده و گفته‌اند که تنها تماس‌های محدودی با این گروه دارند که هدف آن مطلع بودن از وضعیت در افغانستان است. آنها همچنین آمریکا و متحدانش را حامی تروریسم در منطقه می دانند.
وزیر خزانه داری آمریکا در بیانیه منتشر شده گفته است: “کمک های آموزشی، مالی و تسلیحاتی ایران از طالبان یک نمونه دیگر از دخالت های منطقه ای آشکار تهران و حمایتش از تروریسم است.”

در این رابطه هفت نفر دیگر که افغانستانی و پاکستانی هستند هم تحریم شده اند، از جمله عبدالله صمد فاروقی و صدر ابراهیم که گفته می شود از مقامات طالبان هستند و بر حملات انتحاری این گروه نظارت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *