• انتشار: 18 فوریه 2019
  • ساعت: 12:11
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 32460
پرینت
در دیدار روز گذشته رئیس جمهور غنی با خلیل‌زاد در کابل مطرح شد

امریکا و حکومت افغانستان در مورد صلح به دیدگاه مشترک رسیده‌اند

در دیدار شام روز گذشته رئیس جمهور غنی با زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، بر پیش‌برد پروسه صلح به رهبری حکومت افغانستان و اجماع نظر امریکا با دولت افغانستان در این زمینه تأکید شد.

در این دیدار اعلام شد که تمام تصامیم در مورد پروسه صلح با محوریت حکومت افغانستان اتخاذ شود.

رئیس‌جمهور غنی گفت که در روزهای اخیر مسایل کلیدی زیادی در مورد پروسۀ صلح روشن‌تر شده و به اقدامات بیشتر و مشترک نیاز است تا به صلح پایدار و باعزت برسیم.

رئیس جمهور ضمن تشکر از سخنرانی رئیس جمهور امریکا در کانگرس آن کشور و با یادآوری از دیدارش با مایک پنس معاون رئیس جمهور امریکا در نشست امنیتی مونیخ، افزود اعتماد کامل و رابطۀ مستحکم دولت با دولت به اساس منافع متقابل نسبت به گذشته مستحکم‌تر شده و پابرجا می باشد و برای هدف مشترک صلح کار صورت می‌گیرد.

رئیس جمهور محمداشرف غنی افزود: «ما به یک شیوۀ کار جدید و واضح با داکتر خلیلزاد به موافقت رسیده ایم که در چارچوب آن معلومات شریک می شود و روی اجندای مشخص مشورت های دوامدار صورت می گیرد و در روشنایی آن اقدام خواهد شد.»

وی اضافه کرد: « در خصوص صلح روی ماحول ملی، منطقه‌ای، بین‌المللی و کشورهای اسلامی توجه صورت می گیرد و در این زمینه بحث های بیشتر انجام شود تا یک چارچوب ترتیب گردد، اجماع موجود تقویت شود و در بعضی موارد که اجماع نیست، به میان آید.»

رئیس جمهور گفت ما خواهان این هستیم که طالبان مناسبات شان را با پاکستان و همچنان پاکستان مناسبات اش را با طالبان واضح سازد که بر کدام اساس استوار است و ارتباط طالبان با شبکه های تروریستی و ارتباط شان با اقتصاد جرمی و حرام نیز باید معلوم گردد.

داکتر زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ خاص وزارت امور خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا، نیز گفت: « با شیوۀ کاری جدید که در چارچوب واضح به وجود آمده، روند صلح را به پیش می بریم.»

وی افزود هدف امریکا در پهلوی همکاری های مشترک با افغانستان در عرصه های مختلف، بیشتر نمودن تلاش ها از مجراهای دیپلوماتیک برای برقراری صلح پایدار در افغانستان است، تا منافع هر دو کشور حفظ گردد و تلاش شود تا هزینه جنگ نیز کاهش یابد.

داکتر خلیل‌زاد گفت: «ما برای صلح در افغانستان به محوریت حکومت و مردم افغانستان جدی هستیم، اما خواهان صلح پایدار می باشیم که در آن تمام ارزش ها حفظ شود و نقطۀ پایان بحران های ۴۰ ساله باشد.»

نمایندۀ خاص وزارت امور خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا خاطرنشان کرد: «هدف ما این نیست که راه بیرون‌رفت پیدا کنیم، بلکه هدف ما تامین صلح پایدار در افغانستان می باشد و گسترش و تقویت روابط دو کشور پس از برقراری صلح، با حکومت افغانستان مورد بحث قرار می گیرد.»

داکتر خلیل‌زاد با اشاره به اهمیت منطقه در پروسه صلح، گفت ما در جستجوی صلح هستیم و هدف ما ختم جنگ می باشد، اما طرفدار هرگونه صلحی نمی باشیم.

وی افزود صلح برای منطقه نیز مفید است و حکومت افغانستان با اتصال راه ها و دهلیزهای زمینی و هوایی نشان داد، ظرفیت های زیادی وجود دارد که به نفع تمام کشورهای منطقه به شمول پاکستان می باشد و پاکستان باید در راستای پروسۀ صلح همکاری عملی نماید و ما کوشش های خود را برای اجماع منطقه‌ای در خصوص صلح ادامه می دهیم.

وی گفت در پروسه صلح بین حکومت افغانستان و امریکا تفاوت دیدگاه و نظر وجود ندارد و تمام اقدامات و کوشش هایی که در زمینه صلح صورت گرفته، گام های ابتدایی است. هرچند پیشرفت ها محدود می باشد، اما امیدوار کننده است و آرزو داریم که پیشرفت های خوبی در هماهنگی با حکومت و مردم افغانستان داشته باشیم.

داکتر خلیل‌زاد تصریح کرد ما با طالبان در جلسات متعدد، روی چهار موضوع از جمله چگونگی رابطه طالبان با القاعده، حضور عساکر امریکایی، مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان و آتش‌بس سرتاسری، همه جانبه و دایمی بحث نمودیم و تا زمانی که روی هر چهار موضوع موافقت صورت نگیرد، آن را پیشرفت نمی‌دانیم.

«مسئله آتش بس و گفتگو با حکومت افغانستان از مهمترین موضوعات می باشد، تمامی مسایل با همدیگر مرتبط اند و همۀ تصامیم در محوریت حکومت افغانستان اتخاذ می گردد.»

وی از ابتکار رئیس جمهور به خاطر اعلام برگزاری لویه جرگۀ مشورتی صلح، حمایت و از آن استقبال کرد.

در این دیدار، اشتراک کنندگان، سوالات شان را از داکتر خلیل‌زاد پرسیدند، نظریات خود را با وی شریک ساختند و نمایندۀ خاص وزارت امور خارجه ایالات متحدۀ امریکا به سوالات آنان پاسخ ارائه کرد.

در پایان، رئیس جمهور با ابراز تشکر از همۀ اشتراک کنندگان و نقش فعال شان، گفت که صحبت های امشب نشان داد که افغانستان یک جامعه باز است و همه اقشار در یک بحث سازنده و باز دخیل می باشند و در این بحث نه تنها برای امروز و فردا، بلکه برای وسط‌‌‌ مدت و آینده می اندیشند.

وی افزود: لویه جرگه مشورتی به این خاطر قرار است برگزار شود تا تمام مردم در این بحث سازنده سهیم باشند. همچنان در روزهای آینده برای اولین بار از ۳۴ ولایت یک جرگه مشورتی زنان دایر می گردد.

باید گفت در این دیدار که در قصر دلگشای ارگ انجام شد، اعضای بورد مشورتی صلح، شماری از هیات مذاکره کننده، برخی از سیاسیون و نمایندگان احزاب سیاسی، تعدادی از علما، اعضای جامعۀ مدنی، جوانان، زنان، نمایندگان سکتور خصوصی، نمایندگان مردم در شورای ملی و تعداد دیگری از اراکین بلندرتبۀ دولتی حضور داشتند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *