• انتشار: 25 آگوست 2019
  • ساعت: 15:48
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37077
پرینت
چین امریکا را تهدید کرد

امریکا در صورت تکرار اشتباهات خود باید منتظر عواقب آنها باشد

چین مخالفت شدید خود را در مورد تصمیم واشنگتن مبنی بر افزایش تعرفه‌ها بر ۵۵۰ میلیارد دالر از کالاهای چینی ابراز و امریکا را تهدید کرد در صورت پایان ندادن به “اقدامات اشتباه”، باید منتظر پیامدهای آن باشد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، این اظهارات از سوی وزارت تجارت چین، پس از آن صورت گرفته که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا، روز جمعه اعلام کرد واشنگتن ۵ درصد تعرفه بیشتر بر کالاهای چینی اعمال خواهد کرد؛ این پاسخی تلافی‌جویانه به اقدام پکن بود که چند ساعت قبل از آن، از اعمال تعرفه بر کالاهای امریکایی به ارزش ۷۵ میلیارد دالر خبر داده بود.

در بیانیه وزارتخانه چین آمده است: “پروتکشنیسم تجاریِ قلدرانه و یک‌جانبه این‌چنینی، و نیز فشار حداکثری، هم‌رایی بین روسای چین و امریکا را نقض می‌کند و به طور جدی، به سیستم تجارت چندجانبه و نظم تجارت بین‌المللی آسیب می‌زند.”

در ادامه بیانیه ذکر شده : “چین، خواستار آن است که امریکا درباره این وضعیت بد قضاوت نکند و یا اراده مردم چین را دست کم نگیرد.”

ترامپ در حساب توئیتر خود، اعلام کرده بود امریکا از اول اکتبر -که مصادف با هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین است- تعرفه‌ وارداتی بر ۲۵۰ میلیارد دالر کالای چینی را از ۲۵ درصد کنونی به ۳۰ درصد خواهد رساند.

وی هم‌زمان با این اقدام، اعلام کرد تعرفه سهم دیگری از کالاهای چینی به ارزش ۳۰۰ میلیارد دالر، از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد خواهد رسید. امریکا این تعرفه‌ها را از اول سپتامبر بر برخی از این کالاها اعمال خواهد کرد؛ با این حال، برقراری این تعرفه برای حدود نیمی از این کالاها، تا پانزدهم اکتبر به تعویق افتاده است.

چین پیش از اظهارات ترامپ اعلام کرده بود تعرفه‌های ۲۵ درصدی بر خودروها و نیز ۵ درصدی برای قطعات خودرو را مجددا برقرار خواهد کرد؛ اعمال این تعرفه‌ها در دسامبر سال پیش متوقف شده بود.

مشاور اقتصادی کاخ سفید طی روزهای قبل اذعان داشته بود دولت ترامپ، در حال برنامه‌ریزی برای دیدار رو در روی مقامات چین و امریکا در ماه سپتامبر است. انجام این دیدار هنوز قطعی نیست. جنگ تجاری یک‌ساله این دو قدرت بزرگ اقتصادی، باعث آشفتگی بازارهای اقتصادی شده و اقتصاد جهان را متزلزل کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *