• انتشار: 27 آگوست 2019
  • ساعت: 12:05
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37116
پرینت
خلیل زاد گزارش رویترز را بی اساس خواند

امریکا حتی بعد از توافق صلح با طالبان از نیروهای امنیتی افغان حمایت می کند

زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، گزارش اخیر رویترز که به نقل از دو مقام طالبان گفته بود این گروه به گرفتن قدرت از حکومت کابل با استفاده از زور ادامه می دهد، را بی اساس خواند.

رویترز به نقل از دو فرمانده طالبان نقل نوشته بود “طالبان به جنگ علیه دولت افغانستان و گرفتن قدرت با زور ادامه خواهد داد.”

آقای خلیلزاد این خبر را تکذیب کرد و در صفحه رسمی توییتر خود نوشت: “گزارش رویترز به نقل از دو فرمانده طالب که نامش ذکر نشده، مبنی بر قطع حمایت امریکا از نیروهای امنیتی افغان بعد از توافق با طالبان، حقیقت ندارد.”

نماینده ویژه آمریکا اضافه کرد: “هیچ کس نباید فریب تبلیغات را بخورد و یا مرعوب آن شود. اجازه بدهید که به صورت واضح بگویم ما از نیروهای افغان اکنون و بعد از هر توافقی با گروه طالبان حمایت خواهیم کرد. تمام طرف‌ها موافقت کرده‌اند که آینده افغانستان در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی مشخص خواهد شد.”

دور نهم نشست طالبان و امریکا درباره صلح افغانستان در شهر دوحه، پایتخت قطر با گذشت چهار روز همچنان ادامه دارد. گفته می‌شود که اکنون بحث بر سر ترکیب هیأت افغانستان در نشست”بین الافغانی” می باشد.

این در حالی است که دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا نیز گفته است در حال حاضر هیچ جدول زمانی برای خروج قوای امریکایی از افغانستان وجود ندارد.

آقای ترامپ که روز دوشنبه ۲۶ اگست (چهارم سنبله) در حاشیه نشست سران جی۷ در فرانسه با خبرنگاران صحبت می‌کرد، با اشاره به مذاکرات جاری صلح میان امریکا و طالبان گفت: “جدول زمانی وجود ندارد. هرآنچه است، عجله نداریم.”

رییس جمهور ترامپ با اشاره به تلاش‌های جاری صلح گفت امریکا با طالبان، حکومت افغانستان و دیگران سرگرم کار است.

آقای ترامپ بار دیگر نقش کنونی امریکا را در افغانستان صلح‌بانی عنوان کرد و گفت: “در واقع بیش از هر چیز دیگر ما نقش صلح‌بانی را در آنجا (افغانستان) داریم. در مدت کم در این جنگ پیروز شده می‌توانیم، اما نمی‌خواهم ده میلیون نفر کشته شود”.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *