• انتشار: 22 جولای 2019
  • ساعت: 19:14
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 36158
پرینت
شورای عالی صلح:

امریکا با فشار بیشتر بر پاکستان باید این کشور را به همکاری صادقانه در صلح افغانستان وادار کند

مسئولان شورای عالی صلح و تعدادی از آگاهان با اشاره به سفر نخست وزیر پاکستان به آمریکا می‌گویند، آمریکا باید فشارهایش بر پاکستان را بیش‌تر کند تا این کشور در صلح افغانستان صادقانه تلاش کند.

عمران‌خان، نخست وزیر پاکستان روز شنبه برای یک دیدار سه‌روزه به آمریکا رفت.

او در این سفر مورد استقبال رسمی قرار نگرفت و هیچ مقام آمریکایی به پیشوازش نرفت.  

با این حال، گفته می‌شود، عمران‌خان امروز با رئیس جمهور ترامپ ملاقات می‌کند و در کنار مسایل دیگر در مورد روند صلح افغانستان نیز صحبت خواهد شد.

اسدالله زایری، معاون سخنگوی شورای‌ عالی صلح می‌گوید، امیدوار است رئیس جمهور آمریکا در این سفر بر مقام‌های پاکستانی فشار وارد کند تا آنان در مورد صلح افغانستان گام‌های عملی بردارند.

به گفتۀ او، آمریکا باید پاکستان را قناعت دهد که بازی دوگانۀ این کشور برای افغانستان و کشورهای منطقه خطرناک است.

انتظار خادم، آگاه مسایل بین‌المللی می‌گوید، خواست آمریکا پایان بخشیدن به جنگ در افغانستان است و رئیس جمهور ترامپ نیز از نخست وزیر پاکستان خواهان سرکوب تروریستان خواهد شد.

او می‌گوید، در برابر این خواست آمریکا جانب پاکستان خواهان کمک‌های اقتصادی خواهد شد تا به بانک جهانی اجازه دهد به این کشور وام بدهد.

خواست دیگر پاکستان از آمریکا این است که ایالات‌متحده در ثبات سیاسی پاکستان نقش بازی کند، در مورد مسئلۀ کشمیر از هند طرفداری نکرده و حکومت آیندۀ افغانستان برضد پاکستان نباشد.

با این حال، محب‌الله شریف، آگاه سیاسی می‌گوید، سفر عمران‌خان به آمریکا در روند صلح افغانستان مفید تمام می‌شود.

به گفتۀ او، پاکستان پیش از سفر عمران‌خان به آمریکا، به این کشور اطمینان داده است که در رابطه با صلح افغانستان اقدامات جدی انجام خواهد داد.

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که یک منبع آمریکایی به شرط افشانشدن نامش به خبرگزاری رویترز گفته است در سفر عمران‌خان به آمریکا، مسئولان آمریکایی بر پاکستان فشار وارد خواهند کرد تا این کشور در روند صلح افغانستان همکاری و تروریستان را در خاک خود سرکوب کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *