• انتشار: ۲۹ سنبله ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۳:۱۱
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 29352
پرینت
رئیس جمهور در مراسم عاشورا

امروز شمرها و یزیدهای زمان میخواهند افغانستان را کربلایی دیگر بسازند.

خون سنی و شیعه این سرزمین یک رنگ دارد. سرنوشت پشتون و تاجیک به هم گره خورده و آبروی ازبک و هزاره یکی است.

رئیس جمهوردر مراسم عاشورای حسینی در غرب کابل گفت: بزرگداشت عاشورا در روایات دینی همه مسلمانان، شیعه و سنی از شعایر بزرگ اسلامی به شمار میرود و همواره منبع الهام و درسهای فراوان در تاریخ اسلام بوده است.

آقای غنی که در رأس یک هیأت بلندپایه دولتی در مراسم عاشورای حسینی در مسجد رسول اکرم(ص) غرب کابل شرکت کرده بود، تصریح کرد: عاشورا همواره درس مقاومت در برابر بی عدالتی و نابرابری و ستمگری ها مقاومت در برابر فساد، استفاده ناروا از بیت المال، مقاومت در برابر کسانی است که بر خلق خدا گردن کشی و فرعون گرایی کردند بوده است.

وی افزود: امروز شمرها و یزیدهای زمان میخواهند افغانستان را کربلایی دیگر بسازند. اما درسی که از یاران امام حسین و اهلبیت پیامبر(ص) آموخته ایم این است که عدالت بر ظلم پیروز است.

ایشان گفتند: تروریست هایی که امروز بر مساجد و مکانهای عمومی، مراکز علمی و فرهنگی و تجمع های حق طلبانه حمله میکنند با هر نام و ادعا، داعیه ای جز راه و رسم شمر و یزید ندارند.

رئیس جمهور علاوه کرد، در حملات تروریستی که در سراسر کشور صورت گرفته در ولایت های مختلف، و مردم بی دفاع ما به خاک و خون کشیده شدند. درد و رنج مردم ما یکی است ولی دشمنان مردم میخواهند به این مشکلات رنگ و بوی مذهبی بدهند.

او تأکید کرد، ما یقین داریم که در این نبرد سرنوشت ساز، پیروزی از آن مردم ما و شکست از آن دشمن است.

وی افزود: در این نبرد ما باید همه در کنار هم باشیم، شکاف هایی که توسط زبان، قومیت، مذهب دامن زده می شود، هیچ تأثیری بر وحدت ما ندارد. خون سنی و شیعه این سرزمین یک رنگ دارد. سرنوشت پشتون و تاجیک به هم گره خورده و آبروی ازبک و هزاره یکی است.
رئیس جمهور افزود: هر کس که بخواهد با هر هدفی بین مردم ما تفرقه ایجاد کند، کاری عبث و بیهوده کرده است. افغانستان در میان کشور های اسلامی نمونه اتحاد اقوام است.
وی تأکید کرد: دولت به توطئه دشمن آگاه و برای مقابله با آن نیز آماده است. تغییرات صورت گرفته در سطح امنیتی شهر کابل و تقسیم آن به چهار زون از جمله تمهیدات حکومت برای تامین امنیت شهر و غرب کابل است. دستورداده‌ایم است تا مرکز آمبولانس و اطفاییه در زودترین فرصت در غرب کابل ایجاد شود و در مورد شفاخانه جناح هم به زودترین فرصت تصمیم گیری خواهد شد.

آقای غنی تصریح کرد: ماستر پلان جامع غرب کابل هم همکاری همه جانبه شما مردم را می طلبد. در پیشرفته ترین کشورها نیز همکاری دو جانبه بین مردم و دولت باعث خنثی شدن توطئه ها میشود. همه با هم با یک طرح کلی و اساسی بیاییم. درست است در جامعه نارسایی هایی است که باعث بعضی نا خرسندی ها است. چیزی که ما و استاد دانش آن را میراث میخواندیم.

رئیس جمهور گفت، این را نیز میدانیم که این گلایه مندی ها و اختلاف نظر مایه نگرانی نیست. نگرانی در جایی است که مسایل سلیقه ای و تفاوت دیدگاه ها سبب غفلت از منافع ملی شود. اجازه نمی دهیم اختلافات سلیقه ای در امنیت جایی داشته باشد. از فعالین مدنی و بزرگان تشکر میکنم که بابت آگاهی دهی مردم تلاش میکنند.
آقای غنی گفت: امیدوارم به برکت عاشورا و به پیروی از سید الشهدا فضای جنگ و نا امنی به صلح و ثبات جای خود را تغییر دهد و افغانستان گام هایی را با نیرو و سرعت بیشتر به جلو بگذارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *