• انتشار: ۴ دلو ۱۳۹۷
  • ساعت: ۱۶:۵۷
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 31827
پرینت
هشدار شدید حنیف اتمر در مورد تغییرات یکجانبه در کمسیون انتخابات

اقدام یکجانبه در مورد تغییر کمیشنران کمسیون انتخابات مردود است

حنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی و رئیس تیم صلح و اعتدال ارگ ریاست جمهوری را به تلاش برای تغییرات یکجانبه گسترده و غیر قانونی در کمسیون انتخابات برای تأثیر گذاری در انتخابات آینده ریاست جمهوری متهم کرده است.

به گزارش رها، حنیف‎ اتمر، رئیس تکت انتخاباتی صلح و اعتدال و از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرده که بر اساس گزارش منابع موثق و رسانه‌ها، ارگ ریاست جمهوری در تلاش تغییرات گسترده و غیر قانونی در کمسیون مستقل انتخابات است.

دفتر مطبوعاتی محمد حنیف اتمر با نشر یک خبرنامه گفته است، در حالی که تیم صلح و اعتدال خواستار و حامی اصلاحات لازم در نظام حقوقی و ساختاری نهادهای انتخاباتی می‌باشد، بر این باور است که اقدام یادشده در مورد تغییر کمیشنران کمسیون انتخابات که به طور یک‌جانبه و بدون هیچ‌گونه مشوره با ما و سایر کاندیدان انتخاباتی صورت می‌گیرد، غیرقابل قبول است.

در ادامه این خبرنامه آمده است، این امر می‌تواند لطمه بزرگی به اعتبار پروسه ملی انتخابات وارد کند.

اتمر در ادامه تأکید کرده است: “زمانی که رهبری حکومت خود یکی از کاندیدان ریاست جمهوری می‌باشد، تغییر کمیشنران کمسیون مستقل انتخابات فقط از مجرای یک پروسه شفاف در هماهنگی و مشوره با سایر کاندیدان ممکن است. در غیر آن، هر نوع اقدام یک جانبه، اصل بی‌طرفی و شفافیت را در روند انتخابات به طور جدی زیر سوال خواهد برد.”

رئیس تیم انتخاباتی صلح و اعتدال در ادامه تصریح کرده است: که این اقدام و سایر تلاش‌های اخیر غیرقانونی و مغایر عرف انتخاباتی رهبری حکومت وحدت ملی، به شمول عزل و نصب‌های سیاسی که به طور مثال از برکناری وزیر حج و اوقاف می‌توان یاد کرد و نیز، دیگر اقدامات نمایشی به منظور بهره‌برداری انتخاباتی، نه تنها مایه نگرانی عمیق ما و سایر کاندیدان و همه مردم افغانستان گردیده است، بلکه این امر بدون شک باور نیم‌بند مردم ما را نسبت به پروسه انتخابات عمیقا خدشه‌دار ساخته است.

محمد حنیف اتمر در ادامه از تمام جریان‌های سیاسی، کاندیدان ریاست جمهوری، شرکای بین‌المللی افغانستان و نهادهای مدنی ملی و بین‌المللی ‌خواسته است که اجازه ندهند حکومت این پروسه ملی و دموکراتیک را سبوتاژ کنند.

این در حالی است که اشرف غنی طی حکمی محمد محقق معاون دوم آقای اتمر در تیم صلح و اعتدال را از معاونت رئیس اجرائیه برکنار کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *