• انتشار: 3 جولای 2017
  • ساعت: 20:15
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 22189
پرینت
نیکلسون:

اقدام پلیس افغانستان جان بسیاری ها را در حمله انتحاری اخیر نجات داد

جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است که اقدام پلیس افغانستان جان بسیاری ها را در حمله تروریستی مرگبار چهار راهی زنبق کابل نجات داد.

جنرال جان نیکلسون فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان روز گذشته (یکشنبه) طی مراسمی گفت اقدام پلیس افغانستان جان بسیاری ها را در حمله تروریستی مرگبار چهار راهی زنبق کابل نجات داد.

جنرال نیکلسون در این مراسم از تمامی خانواده های افسران پلیسی که جانشان را در آن حمله تروریستی از دست داده و یا زخمی شده اند، قدردانی کرد.

وی در این مراسم که عصر روز گذشته در مقر فرماندهی ناتو برگزار شده بود، خطاب به خانواده های سربازان پلیس گفت: “آنها قهرمانان ما هستند، شما قهرمانان ما هستید.”

لازم به ذکر است که بامداد چهارشنبه ۱۰ جوزای سال جاری، یک کامیون فاضلاب مملو از ۱۵۰۰ کیلوگرم مواد منفجره در چهارراهی زنبق شهر کابل منفجر گردید که دست کم ۱۵۰ تن را به شهادت رساند و بیش از ۴۰۰ تن دیگر را زخمی کرد. گرچه هیچ گروهی به طور رسمی تاکنون مسئولیت این حمله مرگبار تروریستی را به عهده نگرفته است، اما اداره امنیت ملی کشور شبکه حقانی (گروهی وابسته به طالبان) و استخبارات پاکستان را مسئول این رویداد عنوان کرد.

سفارت آلمان، مرکز فرماندهی ناتو، سفارت آمریکا و برخی دیگر از ماموریت های کشورهای خارجی در این منطقه واقع شده است. در این حمله ترویستی، ۷ سرباز پلیس جان خود را از دست دادند و شماری دیگر نیز زخمی شدند.

مقامات می گویند که پلیس سبب شده بود که از فجیع تر شدن این حادثه کاسته شود. تصاویر بدست آمده از لحظه انفجار نشان می دهد که چندین افسر پلیس به این کامیون اجازه عبور از یک پوسته امنیتی را نمی دهند.

لحظاتی بعد، کامیون منفجر می گردد.

نیکلسون گفت: “این وظیفه ماست که به یاد این سربازان باشیم و آنها را قدر بدانیم و کاری که آنها بخاطرش کشته شده و شما ها زخمی شده اید، را به اتمام برسانیم.”

هوگو لارنس کاردار سفارت آمریکا که در این مراسم حضور داشت، نیز گفت که اگر این کامیون توسط این مردان متوقف نشده بود، و هدفش سفارت و یا مقر فرماندهی ناتو بود، می توان گفت که این مردان جان بسیاری از آمریکایی ها را نجات داده اند.

وی گفت: “من از صمیم قلب مراتب تسلیت دولت دونالد ترامپ و مردم آمریکا را در این دوران دشوار ابراز می کنم.”

گرچه گفته می شود که سفارت آلمان از اهداف اصلی این حمله تروریستی بود، اما والتر هاسمن سفیر آلمان در کابل که در این مراسم حضور داشت می گوید که از این باره هنوز کاملا مطمئن نیست.

او گفت آلمانی ها از یک تهدید بالقوه آگاهی داشتند و به همین منظور کارمندان سفارت به ساختمان های ایمن تر در محوطه سفارت منتقل شده بودند، اما هیچ اطلاع مشخص و دقیق و یا هشداری نسبت به انفجار نداشتند.

هاسمن افزود: “اگر ما درباره این حمله اطلاعی می داشتیم، سفارت را تخلیه می کردیم و همسایه ها را نیز هشدار می دادیم. ما می دانستیم که یک تهدید وجود دارد، اما نمی دانستیم که این انفجار قرار است در آن روز صبح به وقوع بپیوندد.”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *