• انتشار: 24 آگوست 2019
  • ساعت: 17:55
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 37034
پرینت
نامه دوم پاکستان به کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل

اقدامات یک جانبه هند باید توسط سازمان ملل متوقف شود

پاکستان با ارسال نامه دوم به کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل خواستار کنترل اقدامات یک جانبه هند از سوی سازمان ملل شد.

وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه‌ای گفت: شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در نامه‌یی به طور مفصل بر پیامدهای تصمیم هند برای لغو وضعیت ویژه جامو و کشمیر در تاریخ ۵ اوت سال جاری میلادی تاکید کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: قریشی در این نامه ضمن ابراز نگرانی نسبت به افزایش درد و رنج‌های انسانی و نقض ممتد حقوق اساسی و اولیه مردم کمشیر تاکید کرد اقدامات هند نقض منشور سازمان ملل، قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت، قوانین بین المللی و تعهدات رسمی هند است.

در این بیانیه افزوده شده: وزیر امور خارجه پاکستان تأکید دارد ضروری است تا جامعه جهانی از جمله سازمان ملل از هند بخواهند تا اقدامات یکجانبه خود را متوقف، منع آمد و شد و دیگر اقدامات سخت و بیرحمانه را لغو و حقوق اساسی مردم کشمیر را احیا کند.

وزارت امور خارجه پاکستان اعلام کرد: چهارم اگست سال جاری میلادی شاه محمود قریشی نامه‌ای به میشل باچله، کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر نوشت و در تاریخ ۸ اگست نیز گفت و گوی تلفنی با او در خصوص مسئله کشمیر داشت.

این نامه همچنین با اعضای شورای امنیت سازمان ملل و مجمع ملی نیز به اشتراک گذاشته شد.

از تاریخ ۱۹۵۴ تا ۵ اگست ۲۰۱۹ میلادی جامو و کشمیر تحت قانون اساسی هند از وضعیت ویژه‌ای برخوردار بود که به آن اجازه می‌داد تا قوانین خود را اجرا کند. این مفاد ویژه همچنین از قانون حق شهروندی این منطقه حفاظت می‌کرد که به خارجی‌ها اجازه نمی‌داد در این منطقه سکنی گزیند و زمین بخرند تا به این ترتیب از هویت مذهبی، فرهنگی و قومی ویژه جامو و کشمیر حفاظت شود.

هند و پاکستان هر دو بخش‌هایی از کشمیر را تحت کنترل دارند اما بر کل آن نیز ادعای مالکیت دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *