• انتشار: ۲۴ جدی ۱۳۹۵
  • ساعت: ۲۰:۱۴
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 17471
پرینت

افغانستان گزارش تازه اداره «سیگار» را نادرست خواند

افغانستان گزارش تازه اداره سیگار را نادرست خوانده و گفته است که این محاسبات اداره سیگار ثابت نمی باشد.

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش اخیر خود گفت که نیروهای امنیتی افغانستان مناطق قابل ملاحظه ای را در نبرد با طالبان از دست داده اند و توانایی تامین امنیت کشور را ندارند.

اما محمد رادمنش معاون سخنگوی وزارت دفاع کشور در گفتگو با صدای آمریکا گفت “این گونه محاسبات ثابت نمی باشد. هم اکنون ما بسیاری از مناطق را از دشمن باز پس گرفته ایم.”

سیگار روز چهارشنبه هفته گذشته در گزارشی نوشت که مناطق تحت کنترول دولت افغانستان در سال ۲۰۱۶ به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته و طالبان توانست مناطق بیشتری را تصرف کند.

این اداره نوشته است “نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان همچنان قادر به تامین امنیت تمام افغانستان نیستند و کنترول مناطقی را از دست داده اند.”

سیگار همچنین افزوده است که در ماه اگست سال گذشته، ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان گفته بود که دولت افغانستان تنها کنترول ۶۳٫۴ فیصد افغانستان را در اختیار دارد، در حالیکه در سال ۲۰۱۵ ۷۲ درصد افغانستان تحت کنترول نیروهای امنیتی افغانستان بود.

اما مقامات دولت افغانستان می گویند که سیگار در گزارش خود دستاوردهای نیروهای امنیتی افغانستان در بازپس گیری مناطق را در نظر نگرفته است.

مقامات در دولت افغانستان می گویند که تقریبا دو سوم از ۴۰۷ ولسوالی کشور را تحت کنترول دارند و طالبان تنها ۳۳ ولسوالی را در اختیار دارد که تقریبا کمتر از ۱۰ فیصد از ولسوالی های کشور می باشد.

در همین حال، ارزیابی اخیر نظامیان آمریکایی ۱۱۶ ولسوالی کشور را مناطق تحت درگیری عنوان کرده است.

از سویی دیگر، مقامات در وزارت های دفاع و داخله می گویند که عملیات های ضد تروریستی که طی سال ۲۰۱۶ در سراسر کشور راه اندازی شدند، بیش از ۱۸،۵۰۰ تن از شورشیان مسلح را به هلاکت رساندند و ۱۲ هزار تن را دیگر زخمی کردند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *