• انتشار: ۲۶ ثور ۱۳۹۷
  • ساعت: ۰۹:۱۹
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 28283
پرینت

افغانستان و پاکستان پلان عمل صلح و همبستگی را میان خود نهایی کردند

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که مقامات افغان و پاکستانی روز گذشته پلان عمل صلح و همبستگی را میان خود به منظور ارتقای صلح و ثبات میان دو کشور نهایی ساختند.

لازم به ذکر است که ایجاد «پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی» در سفر شاهد خاقان عباسی نخست وزیر پاکستان به کابل و دیدار با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور توافق گردید.

حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجه رهبری هیات افغانستان را در نشست روز گذشته با مقامات پاکستانی در اسلام آباد بر عهده داشت.

صبغت الله احمدی معاون سخنگوی وزارت خارجه می گوید که این پلان عمل در مطابقت با هفت اصل اساسی که توسط محمد اشرف غنی و شاهد خاقان عباسی روی آن توافق گردیده بود، نهایی شده است.

وی گفت: «شش کمیته کاری ایجاد شده است. یک توافق نیز در زمینه هایی چون جنگ علیه تررویسم، گسترش همکاری های اقتصادی دو جانبه، همکاری های امنیتی، جلوگیری از خشونت ها، بازگشت مهاجرین، همکاری های سیاسی و همکاری در پروسه صلح نیز بدست آمده است.»

نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله در همین حال می گوید: «امیدواریم این بار پاکستان صادقانه عمل کند و مطابق با آن چیزی که متعهد شده است اقدام نماید.»

این در حالیست که برخی از تحلیل گران سیاسی معتقدند که رویکرد صلح اسلام آباد با کابل بر پایه فریب و دروغ بنا شده است.

از سویی دیگر، روز یکشنبه هفته جاری، یک توافق میان مقامات افغان و پاکستانی صورت گرفت که به موجب آن مشکلات تجاری و ترانزیتی میان دو کشور حل گردید. در عوض نیز، مقامات افغانستان موافقت کردند تا محدودیت ها و شرایط خاص برای صدور سرتیفیکیت قرنطینیه برای کالاهای افغانستان که به پاکستان صادر می گردند را بر دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *